Протести Угорщини можуть змусити решту 26 країн Євросоюзу відмовитись хоча б на якийсь час від нафтового ембарго проти Росії, щоб схвалити всі інші санкції з шостого пакету.
Його оголосили ще минулого тижня, але досі не погодили.
Новий пакет може торкнутися "Сбербанку" РФ, гімнастки Аліни Кабаєвої тощо.
Міністри закордонних справ ЄС зберуться 16 травня, щоб затвердити санкції. Вони не залишають надії вмовити Угорщину, але дипломати не виключають, що питання про нафтове ембарго відкладуть до саміту глав країн ЄС 30-31 травня, повідомило в п'ятницю агентство Bloomberg з посиланням на свої джерела у Брюсселі.
Для затвердження санкцій потрібний консенсус усіх країн блоку, але Угорщина відмовляється, посилаючись на високу залежність від російської нафти.
Єврокомісія не змогла переконати прем'єра Віктора Орбана та спробувала вивести переговори на рівень вище та організувати для нього відеоконференцію з іншими лідерами ЄС цього тижня. Не вийшло.
Більше того, Угорщина лише посилила свої вимоги. Якщо раніше вона просила відстрочки на кілька років, то тепер зовсім відмовляється від будь-якого ембарго на трубопровідні поставки та готова заборонити лише морські.
Крім ембарго в шостому пакеті багато іншого, проти чого Угорщина поки що не заперечувала. Винесення ембарго за дужки допоможе запровадити ці санкції.
Скоротити закупівлі російської нафти можна і без одноголосної заборони. Як на рівні окремих країн, так і для всього Євросоюзу - другої за величиною економіки світу та головного ринку для Росії.
Наступного тижня ЄС якраз представить такий план повної відмови від залежності від російських енергоресурсів до 2027 року.
На це доведеться витратити додатково близько 200 млрд євро протягом найближчих п'яти років, підрахувала Єврокомісія.