Thu, Jul 17, 2025

В ООН пропонують створити агентство зі спостереження за ШІ, подібного до МАГАТЕ

Генсек ООН Антоніу Гутерреш підтримав пропозицію деяких керівників у сфері штучного інтелекту щодо створення міжнародного органу зі спостереження за ШІ, подібного до  Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

Про це повідомляє Reuters.

Технологія генеративного штучного інтелекту, яка може створювати прозу з текстових підказок, захопила громадськість після того, як ChatGPT був запущений шість місяців тому, і став додатком, що розвивається найшвидше. ШІ також став предметом занепокоєння через його здатність створювати підроблені зображення та іншу дезінформацію.

"Тривожні дзвінки щодо останньої форми штучного інтелекту, а саме генеративного ШІ – оглушливі. І вони найгучніші від розробників, які його створили. Ми повинні сприймати ці попередження серйозно", – сказав Антоніу Гутерреш.

Генеральний секретар ООН оголосив про плани розпочати до кінця поточного року роботу над консультативним органом високого рівня з питань штучного інтелекту, який регулярно переглядатиме механізми управління ШІ та даватиме рекомендації щодо того, як вони можуть узгоджуватися з правами людини, верховенством права та загальним благом.

"Я схиляюсь до ідеї, що ми могли б мати агентство з контролю за штучним інтелектом на основі того, чим є сьогодні Міжнародне агентство з атомної енергії", — сказав Гуттереш.

За його словами, така модель організації з контролю за ЩІ може бути "дуже цікавою", але водночас генсек ООН зазначив, що її можуть створити лише країни-члени, а не Секретаріат ООН.

У 2023 році Велика Британія планує провести перший в історії саміт з безпеки штучного інтелекту. Точна дата поки невідома.

Наразі по всьому світу тривають обговорення щодо необхідності регулювання штучного інтелекту.

Зокрема країни-члени "Великої сімки" обговорюють питання ухвалення законодавства, яке регулюватиме застосування технологій, пов’язаних зі штучним інтелектом.

Європейська комісія своєю чергою звернулася до 44 компаній та організацій, які підписали Кодекс практики щодо онлайн-дезінформації, із закликом маркувати контент, створений штучним інтелектом.

Генеральний директор OpenAI та розробник чат-бота ChatGPT Сем Альтман також закликав законодавців США регулювати штучний інтелект (ШІ).

Раніше повідомлялось, що за даними Всесвітнього економічного форуму, протягом наступних п'яти років технології та штучний інтелект можуть скоротити 26 мільйонів робочих місць у всьому світі.

Читайте також