Ключові ризики для економіки: експерти вказали на виклики для України

Федеральна резервна система США починає цикл підвищення ставок для боротьби з інфляцією. Це призведе до відтоку грошей з країн, що розвиваються, а також викличе падіння цін на традиційні товари українського експорту.

Посилення політики ФРС США і ризики для України

Інвестори вже виходять з ринків, що розвиваються, але це відбувається неспішно, говорить виконавчий директор CASE-Ukraine Дмитро Боярчук. І хоча цей ризик був очевидний, для економіки України він може стати основним до 24-го року, вважає економіст.

"Було зрозуміло, що минулий рік для нас - винятковий. І, напевно, це був останній рік в періоді "щасливих цін" для нашої економіки", - міркує він.

Тут є кілька проблем для України. Відхід грошей з ринків призведе до зниження цін на товари українського експорту, насамперед це стосується металургійної продукції та залізорудної сировини, де вже відбувся відкат. Пізніше це позначиться на темпах надходжень валютної виручки в країну, надавши тиск на курс гривні.

Через відтік грошей інвесторів уряду стане складніше позичати, щоб фінансувати бюджетні програми. А тому варто готуватися до більш високих ставок за держборгом, в тому числі і за облігаціями держпозики.

"Перехід центральних банків розвинених країн до посилення монетарної політики завжди викликає занепокоєння інвесторів. Зростають як безризикові ставки прибутковості, так і премії за ризик для країн, що розвиваються", - пояснив глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.

Ціни на енергоносії

Ще однією проблемою для України залишається необхідність пошуку вугілля і природного газу за прийнятними цінами, впевнений директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Eavex Capital Дмитро Чурін.

Ціни на енергоресурси вийшли на необґрунтовано високий рівень, що, за словами співрозмовника, робить всю економіку країни залежною від можливості імпорту як газу, так і вугілля. Як, втім, і електроенергії в пікові години навантаження на енергосистему.

Заступник директора Центру економічної стратегії (ЦЕС) Марія Репко також називає світові ціни на енергоносії набагато більшою проблемою для України, Ніж ризики із запозиченнями і падінням експортної виручки.

"Це наш імпорт, ми його закуповуємо. Поки що українці не відчули на собі високі ціни через держрегулювання. Але компанії, які купують газ за ринковою ціною, відчувають щосили. І український держбюджет це відчує, оскільки через регулювання цін багато речей ляжуть на нього", - пояснила вона.

Разработка, продвижение и маркетинг сайта: Digiflow