Пт, июль 18, 2025

Найбільший телескоп "Джеймс Вебб" запустили в космос. Його вартість $10 млрд

25 грудня з космодрому Куру у Французькій Гвіані стартувала ракета, що виведе в космос телескоп "Джеймс Вебб" - найбільший і найпотужніший телескоп NASA вартістю 10 мільярдів доларів.

Це безпрецедентний за своїми масштабами проєкт. Вчені сподіваються, що "Джеймс Вебб" допоможе людству зазирнути на мільярди років у минуле, побачити Всесвіт зовсім юним і детально вивчити, як з пилу Великого вибуху народжуються найперші зірки й галактики.

"Джеймс Вебб" - найбільший космічний телескоп, що був коли-небудь створений на нашій планеті. Він має стати наступником телескопа "Габбла", що пропрацював понад 30 років і суттєво збагатив знання людства про будову Всесвіту.

"Стартувавши у тропічному лісі, "Джеймс Вебб" починає свою подорож до народження Всесвіту", - сказав представник NASA Роб Навіас у мить, коли ракета залишила Землю.

телескоп "Джеймс Вебб"

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

"Джеймс Вебб" - спільний проєкт NASA та Європейського космічного агентства, у роботі якого брали участь 17 країн. Його запуск готували майже 30 років.

Телескоп назвали на честь Джеймса Вебба, одного з директорів NASA.

Separation

Фото з верхньої точки ракети, коли Вебб відокремлюється, щоб розпочати наступний етап своєї подорожі

Безодня, де повно зірок

Науковці сподіваються, що телескоп допоможе їм зазирнути у найприхованіші й найвіддаленіші куточки Всесвіту.

Віддалені не лише у просторі, а й у часі. Адже "Джеймс Вебб" здатен побачити об'єкти, розташовані на відстані до 13,5 млрд світлових років.

Це допоможе зрозуміти, як 13,5 млрд років тому виглядав наш Всесвіт - за 200 млн років після Великого вибуху. Коли гравітація тільки-но починала захоплювати у свої чіпкі лапи хмари космічного пилу, скочуючи з них кульки й закручуючи у спіралі.

Ariane-5

АВТОР ФОТО,NASA

 
Підпис до фото,

Телескоп запустили за допомогою ракети "Аріан-5"

"Ми входимо у абсолютно новий режим астрофізики, перетинаємо новий кордон", - сказала Гейді Геммел з американської Асоціації університетів, що займаються космічними дослідженнями (AURA).

"Ми ніколи не будували нічого подібного, - каже вона. - Ніколи в житті з цивільного космодрому ми не запускали згорнуте в оригамі дзеркало, що складається з 18 окремих фрагментів, - разом з так само згорнутим під ним сонцезахисним екраном, - які після запуску треба буде розгорнути!"

Квант світла у темному царстві

 

Дзеркало телескопа — дійсно справжній витвір інженерного мистецтва. Однак, щоб зрозуміти принцип його роботи, зовсім не обов'язково добре розумітися на фізиці. Достатньо знайти в налаштуваннях будь-якої фотокамери нічний режим - і подивитися, чим він відрізняється від звичайного.

Якщо знімати у темряві (тобто коли освітлення недостатньо), об'єктив відкривається ширше і залишається відкритим довше - збираючи світло по крихтах, доки його не набереться достатньо, щоб зображення вийшло яскравим і виразним.

"Джеймс Вебб" працює приблизно за тим самим принципом. Щоб розгледіти в глибинах космосу джерело слабкого теплового випромінювання, телескопу доведеться доволі довго вдивлятися у чорну прірву, накопичуючи результати численних спостережень.

Для цього необхідно вирішити дві проблеми. По-перше, для пошуку в ІЧ-діапазоні наукові прилади мають працювати за нормальної температури, наближеної до абсолютного нуля. Інакше фоновий шум від самого телескопа переб'є всі результати вимірювань: хвилі все ж таки теплові.

Тому орбіту "Джеймса Вебба" обирали так, щоб обсерваторія весь час перебувала в тіні Землі, а з сонячного боку апарат розгорне п'ятишаровий екран із найтоншого пластику розміром з тенісний корт.

Саме тому таке колосальне значення має розмір. Щоб розгледіти крихітні об'єкти у далекій галактиці, дзеркало має бути величезним. Адже у космічній обсерваторії воно виконує ту ж роль, що й затвор у фотооб'єктиві: чим більший за розміром відбивач, тим більше світла на нього потрапить.

Основне дзеркало "Габбла" - найпотужнішого на сьогодні космічного телескопа, має діаметр майже 2,5 м. Втім, навіть воно виглядає досить скромно на тлі пристрою "Джеймса Вебба" діаметром 6,5 м.

Його виготовили з берилію (цей метал лише у 1,8 раза важчий за воду) і вкрили найтоншою золотою плівкою.

Відірвати таку гігантську конструкцію від землі й вивести її на орбіту неможливо фізично: вона просто не поміститься у жодну з наявних ракет. Тому інженери NASA розділили дзеркало на кілька частин і склали їх у ракету як пазл.

На відміну від "Габбла", "Джеймс Вебб" працюватиме не на навколоземній орбіті, а рухатиметься навколо Сонця на відстані 1,5 млн км від Землі.

Летітиме туди телескоп цілий місяць. Тому зараз він лише на початку свого шляху.

James Webb

"Джеймс Вебб" настільки великий, що його довелося скласти, щоб розмістити в носовій частині ракети-носія

Читайте також