Чт, июль 17, 2025

Ольга Грицик

«У кожної людини достатньо внутрішніх ресурсів для подолання будь-яких життєвих ситуацій»

 

Неймовірно цікава бесіда з Ольгою Грицик - практикуючим психологом, магістром психології, членкинею Міжнародної асоціації психологів, сертифікованим спеціалістом з дитячої та підліткової психотерапії, коучем, арт-терапевтом, ігропрактиком, тренером з розвитку емоційного інтелекту, нумерологом, засновницею проєктів "Нове Життя Одеса" та "Time to live"

 

     Ольга, розкажіть про себе. Чому Ви обрали професію психолога?

З самого дитинства я була зачарована тестами та статтями в підліткових журналах, які розкривали психологічні портрети людини. Подорослішав, я із захопленням вивчала книги з психології, досконало аналізуючи кожен термін, приклад, ситуацію, мене цікавило абсолютно все, що стосується відносин та комунікації між людьми. Але мій математичний склад розуму, здатність мислити аргументовано і чітко, критично сприймати інформацію, привів мене в інженерію, саме це стало моєю першою професією. Коли народився перший син, а донечка пішла в перший клас, я стала шукати рішення, які дозволять моїм дітям зростати близькими один одному людьми, виключаючи суперництво та конкуренцію за увагу батьків. Коли народився другий син, моя донечка стала вже підлітком, з усіма проявами цього віку. Саме тоді, в пошуках інструментів для покращення розуміння між усіма дітьми, я пішла в коучинг. Пізніше стало зрозуміло, що мій молодший син потребує особливої уваги та розуміння, потребує «лікування словом» - це стало тим ключовим поштовхом, завдяки якому  я пішла отримувати вищу психологічну освіту та захистила магістерську роботу в ОНУ ім. І.Мечникова. Так почався мій шлях професійного психолога.

Ольга Грицик

     Взаємодія поколінь завжди є актуальною темою. В яких випадках до Вас звертаються батьки із дітьми, та які проблеми їх турбують найчастіше?

Якщо ми говоримо про маленьких дітей -  частіше за все, це тема страху, тривожності та емоційної напруги. Щодо підлітків - залежність від гаджетів, втрата звʼязку з батьками, непорозуміння, низька самооцінка, невміння впоратись з емоціями. Кожна ситуація потребує індивідуального підходу та певних інструментів, які можна застосувати суто за конкретним запитом, та є найголовніше, універсальне правило - стосунки між батьками та дітьми потрібно будувати тільки на любові та увазі.

     Скільки потрібно отримати консультацій психолога для вирішення конкретної проблеми?

Якщо мова йде про дітей молодшого віку - іноді 2-4 сесії роботи з мамою виявляється достатньо для розв’язання проблеми. Що стосується роботи з підлітками, тут вже потрібно працювати особисто з дитиною, тому тривалість періоду сесій визначається в кожному конкретному випадку особисто. В роботі я використовую великий спектр інноваційних технік та методик, у тому числі:  метафоричні асоціативні карти, пісочну терапію, арт-терапію, ігрові методики, казкотерапію, візуалізацію. Саме ці інструменти та мій глибокий досвід дозволяють скоротити кількість сесій, досягти високих результатів в оптимальні терміни. Але, це все дуже індивідуально. Сьогодні дуже багато моїх клієнтів перебувають в інших країнах, тому я працюю як в офлайн, так і в онлайн форматі, в офісі, який розташований в мальовничій Одесі. До речі, ця локація з чудовим краєвидом, яка, судячи з відгуків, теж є елементом терапії.

Ольга Грицик, фото 2

     Як батькам зрозуміти, що їх дитині потрібна допомога психолога?

Якщо дитина відчуває апатію, безсилля, відсутність мотивації, зміну в харчовій поведінці, порушення сну, постійне відчуття тривоги та безпричинного страху — це явні сигнали того, що треба негайно звернутись по допомогу, не варто зволікати. До речі, ці симптоми стосуються і дорослої людини. Тому, так важливо бути уважним до своїх близьких, особливо в наш час.

     Що є найціннішим в роботі психолога саме для Вас?

Найцінніше — це коли мені надсилає повідомлення підліток, і каже про те, що він здатен вже самостійно впоратись із ситуацією та рухатись далі, що він досяг перших успіхів у навчанні та комунікації з оточуючими. Або коли батьки кажуть: «Дякую, ви повернули мені мою дитину».. Саме це для мене перемога, яка свідчить про те, що я на вірному шляху, надає мені натхнення. Крім того, моя робота - це досвід, нескінченні навчання, які допомагають мені краще розуміти й своїх дітей.

Ольга Грицик, фото 3

     Є принцип, який полягає в тому, що мати не може бути психологом для своїх дітей. Чи то справді так?

Так, це аксіома. Мати не може бути психологом для своєї дитини. Психолог - це людина, яка не повинна відчувати особистих емоцій стосовно запиту клієнта, в даному випадку - своєї дитини. Та жодна мати не здатна відсторонитися і з нейтральної позиції спостерігати за складними подіями в житті рідної дитини, а значить - не зможе екологічно працювати. Але, є безліч технологій, конструкцій в спілкуванні, які надають можливість матері не тільки допомогти своїй дитині, а й налагодити довірливі стосунки, бути саме тією опорою, яка так необхідна. У серпні 2023 року я провела онлайн-курс для мам «СуперМама», в якому поділилась досвідом та конкретними методиками, в тому числі - авторськими. До речі, вже 19 березня я повторюю його, але вже з новими, ще більш ефективними методами та дуже дієвими технологіями. Цей курс для мам, які,  завдяки коучинговому підходу, зможуть самостійно долати складнощі у вихованні дітей. Після проходження курсу, ви створите довірливу атмосферу у відносинах з дитиною - ніяких оціночних думок, критики, прямих настанов та вказівок, а тільки простір для саморозвитку дитини, простір абсолютної довіри, в якому їй буде не страшно звертатися до вас з будь-якими питаннями та проблемами. Тривалість курсу - чотири тижні, але вони кардинально змінять ваші відносини з дитиною. Рекомендую його кожній матері.

     Ви маєте 20-річний досвід материнства, виховуєте з чоловіком трьох дітей. Як діти ставляться до Вашої професії?

З великою повагою. Діти цінують мою допомогу в пошуках рішень, їм дуже подобається те, що наше спілкування не емоційне, в будь-якій складній ситуації ми ведемо діалог. Завдяки своїй професії я є емоційно стабільною мамою.

     Сьогодні доволі багато спеціалістів, які працюють у сфері психології. Хороший психолог - який він? Як людині зробити правильний вибір?

По-перше, це освіта. Обираючи фахівця, потрібно переконатися в його кваліфікації. По-друге, спеціаліст повинен мати великий досвід в роботі, мати високі професійні результати. По-третє, спеціаліст має відгукуватися клієнтові своєю формою спілкування. Іноді висококласний психолог не підходить людині тільки тому, що в них з клієнтом зовсім різний темперамент та принципи комунікації. Також велике значення мають рекомендації друзів та знайомих.  Але, зазначу, навіть найкращий психолог не має ставати «залежністю» клієнта. У кожної людини достатньо ресурсів для подолання будь-яких життєвих ситуацій і  задача спеціаліста в тому, щоб допомогти клієнту вибудувати в собі опору, повірити у свої сили, навчитись керувати своїм психологічним станом, ставити перед собою цілі та йти до них самостійно.

     Війна в Україні завдала і продовжує завдавати неймовірну кількість психологічних травм - і дітям, і підліткам, і дорослим. Як змінилися інструменти та методики Вашої роботи у зв'язку з цим?

Через війну, швидкість та ефективність психологічної допомоги має бути більш прискореною, ніж раніше. Тому, я приділяю багато уваги тим підходам та напрямкам в психології, які дають швидкий та стійкий результат. Окрім того, кожному спеціалісту у сфері психології сьогодні дуже важливо вміти чітко окреслювати коло своїх компетенцій, і в разі потреби, перенаправляти клієнта до іншого спеціаліста - психіатра, профільного лікаря.

     В чому полягає перша допомога в разі кризових психологічних станів?

Першочергова задача: людину треба повернути «в себе», тобто -  заземлити.

Допомогти людині відокремити себе від ситуації, проблеми. Дуже важливо повернути їй контроль над своїм тілом, забезпечити базові потреби:  безпеку, їжу, тепло, потрібно бути поруч та слухати.. Людина повинна відчувати, що вона не одна і є люди, які здатні їй допомогти.

Ольга Грицик, фото 4

     Ви працюєте з метафоричними асоціативними картами (МАК), використовуючи їх як засіб консультування. В чому полягає цінність даного інструменту? Та чи можна довіряти цій методиці на сто відсотків?

Вся робота з МАК-картами базується на налагодженні діалогу між свідомим і несвідомим, адже всі відповіді, всі ресурси вже є в людині. Вони допомагають краще зрозуміти себе, свої емоції та почуття, своє ставлення до ситуації, свої бажання, цілі, мрії. Допомагають зрозуміти свої життєві цінності  та відповідно них правильно розставити пріоритети. Робота з асоціаціями МАК допомагає обійти захисні барʼєри психіки й побачити та знайти відповіді через метафори.  Ну і звичайно, цей інструмент має дивовижну здатність надавати ресурсного стану, надихати, додавати сили і віри в себе. Тому, моя терапія з МАК - це цікава глибинна гра, в якій людина починає розуміти себе.

Сьогодні дуже популярна гра «Ліла», вона підкорила багато країн. На Вашу думку, чим зумовлена така затребуваність та популярність?

Однозначно - результатами. Так само як і МАК-карти, головне завдання гри "Ліла" - знайти зв'язок зі своєю підсвідомістю. Вона дозволяє людині правильно і безпечно зануритися в минулі ситуації, стани, життєві події та зрозуміти як розвʼязати проблему, як діяти далі, яке рішення прийняти. Без перебільшення можна сказати, що при роботі з професійним провідником одна гра в «Ліла» надає такі ж самі результати, як і потужний курс психотерапії.  Це неймовірно ефективний інструмент для пошуку відповідей, прийняття важливих рішень, виходу з кризових ситуацій та досягнення поставлених цілей.  Цей процес не є швидким, адже після гри "розпакування" всередині особистості може займати тиждень, місяць, іноді кілька місяців. Але весь цей час людина вже може тримати фокус на важливих аспектах свого життя, не відволікатися на дрібні фактори, саме це допомагає знаходити правильні рішення, робити правильні кроки, та головне - бачити, які думки, дії та стани впливають на якість життя і які наслідки вони мають. Саме з цього починається корекція та зцілення.  До речі, вже навесні я планую провести гру «Ліла» в Києві, тому запрошую кожного, хто хоче знайти важливі рішення та покращити якість свого життя.

     Чи є обмеження за віком для участі в «Ліла»?

Для безпечної та максимально ефективної терапії потрібна вже сформована психіка, людина повинна мати життєвий досвід, адже гра викликає багато різних станів, занурює в глибокі процеси, тому «Ліла» - це гра для людей, яким виповнилося 18 років.

     Як проходить сеанс гри?

Є два формати: індивідуальний та груповий. В індивідуальній сесії людина і коуч працюють віч-на-віч. Як коуч-психотерапевт, я  координую людину, ставлю запитання, відстежую стани та реакції. Гра триває від години до трьох годин.  Що стосується групового формату гри, то він триває довше, але не більше шести годин. Ведучий має право зупинити гру, зробити перерву і продовжити терапію наступного дня. Іноді у людини так багато невирішених внутрішніх питань, що я рекомендую виключно індивідуальну гру. В груповому форматі є свої переваги - під час гри створюється групове поле, і дуже часто людина отримує цінні інсайти та рішення у відповідях інших гравців. Іноді це схоже на диво, але так влаштована наша психіка,  головне - робити це під наглядом професійного психолога.

Ольга Грицик, фото 5

     Чи можна сказати, що психологічні трансформаційні ігри дозволяють написати  або переписати сценарій власного життя?

Це дійсно так. До того ж, це дуже ефективна методика, яка проходить в невимушеній, екологічній формі. У воєнний час усі емоції загострюються, відбуваються травмуючи події, які важко пережити самостійно. До речі, саме під час війни я почала проводити психологічну трансформаційну гру "Не плач", яка є унікальним інструментом і дає змогу знижувати рівень негативних емоцій, пов'язаних із травмуючим досвідом: втратою, горем, образою, розчаруванням, зрадою. Достатньо однієї гри для того, щоб знизити до мінімуму емоційне і фізичне напруження. Результат закріплюється на сесії, а по закінченню семи днів людина отримує стійкий результат без загрози ретравматизації. Вже потім я створюю чат для продовження спілкування як група підтримки.

     Яку із методик, Ви вважаєте найбільш ефективною?

Це дуже індивідуально. Певна техніка, яка стала найефективнішою для однієї людини, може зовсім не допомогти іншій. Перед початком роботи я підбираю методики, виходячи з психотипу, психічного стану та запиту людини.

     Ольга, до речі, Ви - практикуючий нумеролог. Нумерологія - це наука, яка повʼязана з числами, психологія - це наука, що вивчає психічні явища. В чому полягає звʼязок цих двох протилежних наук у Вашій практиці?

За першою освітою я - інженер, тому числа - це моя базова стихія. Математика і нумерологія - точні науки, які мають свої закони. І саме нумерологія допомагає мені, ще до першого сеансу, зрозуміти психологічний портрет, основні характеристики, тип мислення, характер, потенційну поведінку клієнта. Ці показники я враховую при виборі методики роботи. Саме це дозволяє мені надавати максимально ефективну терапію.

     Ваша авторська гра «Вибір професії» набирає популярності не тільки в Україні, а й за її межами. В чому унікальність гри?

Гра спрямована на профорієнтацію підлітків. Більшість людей обирають професію тому, що так хотіли батьки, або тому, що це затребувана професія, або просто "за компанію" із друзями. І це, в багатьох випадках, призводить до того, що вже доросла людина розуміє, що все життя прагнула чогось іншого, має інше покликання, інші здібності. Більшу частину свого життя людина проводить на роботі, і від правильного вибору професії залежить чи буде вона щасливою. Саме тому терапевтична гра "Вибір професії" допомагає підліткам зрозуміти чим вони насправді хочуть займатися, що їм цікаво, які у них здібності. Гра допомагає дитині відокремити побажання дорослих від її справжніх бажань і мрій. Дитина йде з чітким баченням того, які навички вона повинна розвивати. Наразі завершується розробка гри "Вибір професії. Дорослі". Це буде унікальна та ефективна терапія для тих, хто готовий змінити свою професію в будь-якому віці, а отже - змінити життя.  Для тих, хто хоче бути професіоналом у сфері, яка повністю відповідає його талантам, здібностям та життєвим цілям.

Ольга Грицик, фото 6

     Як можна отримати Вашу консультацію?

Зв'язатися в месенджерах за контактним номером телефону або у месенджерах соціальних мереж.

     Ольга, які Ваші професійні плани?

Безмежні. З найближчих: проведення психологічних сесій нового формату, масштабування роботи клубу «Жіноче коло», створення клубу для підлітків, який стане професійною опорою в їхньому житті, розробка нових авторських методик. Найголовніший пункт -  кожен день допомагати якомога більшій кількості людей стати усвідомленими, реалізованими та щасливими.

 

Ольга Грицик, QR

olga_gricik_psychologist

olga_gricik

 

olgagricikpsychologist

olga.arkadievna

Для запису на консультацію:
+380 (67) 718 97 11 (Viber, WhatsApp)

Для реєстрації на онлайн-курс «СуперМама»: 
+380 (67) 718 97 11

Ольга Грицик, сертифікат