Європейські законодавці досягли угоди про поступове припинення продажів на території ЄС нових легкових автомобілів і мікроавтобусів із двигунами внутрішнього згоряння до 2035 року.
Домовленість між представниками Європейського парламенту та Євроради було досягнуто ввечері 27 жовтня, і вона є першою угодою, ухваленою в рамках пакета Fit for 55, спрямованого на скорочення викидів парникових газів щонайменше на 55% до 2030 року.
Нове законодавство передбачає зниження викидів CO2 на 55% для нових легкових автомобілів і на 50% для мілковантажних (фургонів) до 2030 року порівняно з рівнем 2021 року. Основна мета - скорочення викидів CO2 від автомобілів на 100% до 2035 року, тобто фактично заборона на продаж нових автомобілів із двигунами внутрішнього згоряння.
За даними Європейського агентства з охорони довкілля, на дорожній транспорт припадає 30% усіх викидів парникових газів у ЄС та майже дві третини нафти, що використовується в ЄС.
"За допомогою поставлених цілей ми створюємо ясність для автомобільної промисловості та стимулюємо інновації та інвестиції для автовиробників. Крім того, купівля і водіння автомобілів з нульовим рівнем викидів стане дешевшим для споживачів", - заявив голландський євродепутат Ян Хуйтема, доповідач Європарламенту з цього питання.
Франс Тіммерманс брав участь у переговорах як представник Єврокомісії і привітав рішення у своєму Твіттер-акаунті: "Автомобільна промисловість ЄС готова, споживачі з нетерпінням чекають на транспортні рішення з нульовим рівнем викидів. Тож давайте рухатися вперед на повній швидкості!"
Йозеф Сікела, міністр промисловості і торгівлі Чехії, яка зараз є головою Європейської Ради (згідно з 6-місячною ротацією), додав, що угода "прокладе шлях для сучасної та конкурентоспроможної автомобільної промисловості в ЄС".
"Світ змінюється, і ми повинні залишатися на гребені інновацій. Я вважаю, що ми зможемо скористатися перевагами цього технологічного переходу. Передбачені терміни роблять конкретні цілі досяжними для автовиробників", - стверджує Сікела.
Але з цими думками згодні не всі.
"Грінпіс" назвав термін 2035 року занадто далеким і заявив, що він не відповідає прийнятим на себе Євросоюзом зобов'язанням щодо захисту клімату.
"ЄС вибирає довгу дорогу, і закінчиться вона катастрофою. Європейська відмова до 2035 року від використання автомобілів, що працюють на пальному паливі, - це недостатньо швидко: нові автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння мають бути заборонені не пізніше 2028 року", - сказала Лорелей Лімузен, яка відповідає в "Грінпіс" за кампанію боротьби із забрудненням від автотранспорту.
"Це оголошення є чудовим прикладом того, як політики можуть радіти гучним заголовкам, що приховують реальність їхніх неодноразових невдач в ухваленні заходів щодо клімату. ООН щойно підтвердила, що кліматична криза вийде з-під контролю, якщо уряди не вживатимуть швидких і рішучих дій, включно з переходом на чистіші види транспорту", - додала представник "Грінпіс".
Європейські автовиробники тим часом назвали угоду "надзвичайно далекосяжним, безпрецедентним рішенням", заявивши, що 27 країнам ЄС необхідно прискорити цей перехід, щоб він був здійсненний.
"Не робіть помилок, європейська автомобільна промисловість впорається із завданням із забезпечення цих автомобілів і фургонів з нульовим рівнем викидів", - зазначив Олівер Ципсе, генеральний директор автоконцерну BMW і президент Європейської асоціації автовиробників (ACEA).
"Однак тепер ми хочемо, щоб рамкові умови, необхідні для досягнення цієї мети, були відображені в політиці ЄС. До цих умов належать доступність поновлюваних джерел енергії, безперебійна мережа приватної та державної інфраструктури для підзарядки автомобілів, а також доступ до сировини", - додав він.
Європейське законодавство також передбачає перегляд стимулюючого механізму для автомобілів з нульовим і низьким рівнем викидів у бік підвищення, щоб він відповідав поточним тенденціям продажів і привів на ринок ЄС доступні автомобілі з чистим викидом, а також перегляд наявних правил маркування паливної економічності та викидів CO2 для автомобілів до кінця 2024 року.