Пт., лип. 18, 2025

Бізнес переживає через інфляцію та курс гривні: як змінилися очікування у III кварталі

Відбулося пом'якшення негативних оцінок індексу ділових очікувань, найважливіше – щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва

Український бізнес у ІІІ кварталі 2022 року пом'якшив очікування скорочення обсягів виробництва товарів та послуг у країні та покращив оцінки рівня ділової активності своїх підприємств. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, проведених Національним банком.

Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) зріс до 79,5% порівняно з 72,6% у ІІ кварталі 2022 року.

Оцінки за всіма складовими індексу залишаються негативними, водночас відбулося їхнє пом'якшення, найістотніше – щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва. Ослаблення негативних очікувань спостерігається у підприємств переважної більшості областей та видів діяльності.

Проте бізнес всіх видів діяльності очікує зменшення кількості працівників на своїх підприємствах.

Підприємства прогнозують уповільнення темпів скорочення обсягів виробництва товарів та послуг в Україні у наступні 12 місяців. Баланс відповідей становив "мінус" 37,9% порівняно з "мінус" 48,7% у ІІ кварталі.

При цьому очікування бізнесу погіршилися за курсом гривні. Дві третини респондентів (67%) вважають, що обмінний курс досягне або перевищить 44 грн/$. Середнє значення обмінного курсу, на яке очікують респонденти через 12 місяців, становить 41,93 грн/$ (у попередньому кварталі – 36,06 грн/$).

Очікування у вересні покращились: на що сподівається та чого побоюється бізнес

Інфляційні очікування зросли: у ІІІ кварталі очікувана річна інфляція становила 25,2% порівняно з 21,7% у попередньому кварталі. 69% опитаних підприємств вважають, що інфляція за наступні 12 місяців не перевищить 30%. Військові дії є найвагомішим проінфляційним фактором, на думку 92,2% респондентів.

Оцінки керівників підприємств щодо поточного фінансово-економічного стану власних підприємств менш песимістичні, ніж у попередньому опитуванні – 21,8% проти 28,8%. Однак, незважаючи на незначне покращення загальної оцінки, на погіршення становища очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Найпесимістичніші очікування у підприємств добувної промисловості ("мінус" 33,3%) та будівництва ("мінус" 26,3%).

Бізнес більш оптимістично налаштований за обсягами реалізації продукції, у тому числі на зовнішньому ринку. Очікуване зниження загальних обсягів реалізації продукції зменшилось у 2,7 раза порівняно з попереднім опитуванням. Підприємства сільського господарства та переробної промисловості очікують зростання загальних обсягів виробництва. Другий квартал поспіль респонденти мають негативні очікування на інвестиційні витрати як на будівельні роботи, так і на машини, обладнання та інвентар.

Підприємства, які залучають іноземні інвестиції, песимістично налаштовані щодо збільшення їх обсягів – "мінус" 1,4% проти 0,7%. Водночас підприємства транспорту та зв'язку, а також енерго- та водопостачання очікують збільшення обсягів іноземних інвестицій. Бізнес прогнозує скорочення кількості працівників на своїх підприємствах дещо нижчими темпами – 25,5% проти 29%.

Найбільш песимістичні оцінки підприємств добувної промисловості ("мінус" 53,8%) та транспорту та зв'язку ("мінус" 32,9%). Бізнес посилив очікування зростання видатків на оплату праці одного найманого працівника – 33,5% проти 17,5%.

В Україні відкриваються дедалі більше нових бізнесів. Чому не треба боятися розпочинати справу під час війни

Крім того, український бізнес відзначив жорсткіші умови доступу до банківських кредитів – 38,6% проти 20,6%. Істотною перешкодою залучення нових кредитів залишаються високі кредитні ставки (47,2%).

Нагадаємо, за оцінкою Інституту економічних досліджень, бізнес у вересні значно покращив очікування та планує зростання виробництва в майбутньому.



Читайте також