Ср., лип. 16, 2025

Озвучена альтернатива для залучення кредитних ресурсів у агробізнес

Аграрні розписки – дієвий інструмент залучення кредитних ресурсів у агробізнес: станом на початок широкомасштабного вторгнення обіг інвестицій у сільське господарство України з використанням аграрних розписок сягнув $2 млрд.

Не втратив цей інструмент привабливості і з початком широкомасштабного вторгнення – за період дії воєнного стану було видано аграрних розписок на 59 млн грн, наголосив керуючий партнер АО "Дарина" Сергій Клюца.

"Інструмент аграрної розписки впевнено зайняв свою нішу – інструмента "останньої надії" для кредитора, який не бажає обмежуватися "бланковим" кредитуванням, або ж інструмента, за допомогою якого дистриб’ютори надають своїм постачальникам додаткові гарантії погашення їхніх боргів за них агровиробниками "споживачами їхньої продукції, які видають аграрні розписки", – наголошує він.

Утім, за словами Сергія Клюци, аграрні розписки так і не сформували прозорого ринку сільськогосподарської продукції, не стали масовим інструментом для фіксації ціни та обсягів збуту зерна. Також аграрні розписки не дозволили залучити якихось помітних кредитних ресурсів від інвесторів, які раніше не займалися кредитуванням агробізнесу.

Виправити зазначене, використовуючи впізнаване ім’я "аграрні розписки", має на меті законопроєкт "Про електронні аграрні розписки" (9266), підтриманий парламентом у першому читанні 13 липня 2023 року.

"Ключова різниця полягає в тому, що електронна аграрна розписка буде цінним папером, що змінює процедуру їх видачі, передачі та погашення. Окрім цього, для процесів видачі аграрної розписки замість нотаріуса видавці електронних аграрних розписок залучатимуть Національний депозитарій України. Також можливість включати штрафні санкції до електронних товарних аграрних розписок та стягувати їх паралельно з примусовою передачею визначеного в такій розписці товару", – окреслює експерт.

Прийняття цього закону, резюмує Сергій Клюца, "створить основу для зручного торговцям цінних паперів додаткового альтернативного інструменту залучення кредитних ресурсів у агровиробництво, що в силу своєї простоти обороту дозволить залучити нових кредиторів та за певних умов дозволить сформувати організований ринок сільськогосподарської продукції".

Читайте також