Парламентарі підтримали легалізацію криптовалюти в Україні та віднесли віртуальні активи до сфери компетенції Нацбанку та Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Верховна Рада Україна ухвалила закон про віртуальні активи з пропозиціями президента, який легалізує в країні криптовалюту. За відповідне рішення у четвер, 17 лютого проголосували 272 народних депутати.
Так, регулювання ринку віртуальних активів віднесли до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку та Національного банку.
Серед завдань Нацкомісії з цінних паперів, як йдеться на сайті Кабінету міністрів, буде зокрема формування та реалізація політики у сфері віртуальних активів, визначення порядку обороту віртуальних активів, видача дозволів постачальникам послуг віртуальних активів та здійснення нагляду і фінансового моніторингу у цій сфері. Як зазначає головне науково-експертне управління апарату Верховної Ради, закон передбачає співпрацю між двома регуляторами, проте не зазначено, положеннями якого законодавчого акту вони керуватимуться у питаннях співпраці та координації у цій сфері - закону "Про віртуальні активи" чи закону "Про фінпослуги та держрегулювання ринку фінпослуг".
Федоров: Новий закон - нові можливості для бізнесу
"Новий закон - це додаткові можливості для розвитку бізнесу в нашій країні", - цитує віцепрем'єр-міністра, міністра цифрової трансформації Михайла Федорова пресслужба уряду.
До цього з жодної операції з віртуальними активами в Україні не сплачувалися податки, а в державу не могли заходити міжнародні біржі.
Президентське вето
За першу редакцію цього закону, яка передбачала створення нового органу центральної виконавчої влади для регулювання сфери, Рада вже голосувала у вересні 2021 року. Втім у жовтні президент України Володимир Зеленський ветував його, натомість запропонував віднести регулювання обігу віртуальних активів до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задля економії бюджету, оскільки "джерела покриття витрат на створення нового органу не визначено".
Нагадаємо, що легалізувати криптобізнес Україна взялася під тиском Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (FATF). Ця організація у своїх рекомендаціях просила Україну визначитися щодо криптовалют: або заборонити їх, або запровадити в країні відповідне регулювання. Україна пішла шляхом легалізації.
Криптоактиви функціонують у світі більше десяти років. Вони легалізовані такими державами як Німеччина, Люксембург, Сінгапур.