Міністр енергетики Герман Галущенко у фейсбуці спрогнозував наслідки часткового ембарго на російську нафту, яке сьогодні ухвалив ЄС.
"Заборона часткова і поширюватиметься на танкерну нафту та нафтопродукти, а це - 2/3 поставок до Євросоюзу. Щодо трубопровідної нафти передбачається тимчасове виключення. Але до кінця року імпорт російської нафти до ЄС має скоротитися на 90%", - зазначив Галущенко.
На основі оцінок Bloomberg, Галущенко оцінив втрати Росії від нафтового ембарго приблизно в третину її військового бюджету на 2021 рік через те, що Москва муситиме продавати зі значною знижкою нафту в азійські країни, а ще 12 млрд доларів втрат принесе відмова Польщі та Німеччини від російської нафти з нафтопроводу "Дружба".
"На жаль, забанити нафту не вийшло одномоментно. Але сам факт ембарго зробить російську нафту ще більш "токсичною", відкриє шлях новим постачальникам, підірве економічну спроможність кремля фінансувати війну", - вважає міністр.
На думку Галущенка, запровадження ембарго стало символом того, що "цінності є важливішими за ціни". Особливу роль, за його словами відіграла Польща, як "флагман санкцій", і Німеччина, яка "продемонструвала політичну волю і швидко знайшла заміну російській нафті".
"Ще трохи, і Росія вже нікому не зможе нав’язувати свою волю, шантажуючи енергоносіями. Не зможе вести війни через брак зброї і грошей", - вважає Галущенко.
Лідери країн Євросоюзу пізно увечері у понеділок погодили шостий пакет санкцій проти Росії, який передбачає часткове ембарго на імпорт російської нафти та відключення Сбербанку Росії від системи SWIFT.
"Санкції негайно вплинуть на 75% імпорту російської нафти. А до кінця року 90% російської нафти, яка імпортується в Європу, потрапить під заборону", - повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель.
Очікується, що часткове нафтове ембарго почне діяти з 1 червня.