Імпорт електроенергії до України у травні зріс у 5,9 раза, порівняно із попереднім місяцем, – до 23,6 тис. МВт-год.
Водночас експорт української електроенергії за цей період зменшився на 57% – до 41,3 тис. МВт-год, хоча і перевищував обсяги імпорту, свідчать розрахунки галузевого видання ExPro.
Зокрема, у травні Україна імпортувала майже 18 тис. МВт-год зі Словаччини та 5,6 тис. МВт-год з Молдови.
Збільшення імпорту було спричинено зниженням цін на європейських ринках. Ціна базового навантаження на спотовому ринку Словаччини, за даними біржі Okte, наприкінці травня опускалась до 40 євро за МВт-год, а на деякі години ціна могла сягати відʼємних значень.
З початку 2023 року найбільше Україна імпортувала електроенергії у лютому – 141,8 тис. МВт-год.
Експорт електроенергії у травні відбувався за двома напрямами – до Молдови (57,5%) та Польщі (42,5%).
Загалом з початку 2023 року Україна вже імпортувала 238,8 тисяч МВт-год та експортувала 137 тисяч МВт-год електроенергії.
Як повідомяллося, раніше голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький прогнозував, що енергосистема України може зіткнутися з дефіцитом електроенергії влітку через проведення ремонтів енергоблоків.
В останні місяці в українській енергосистемі фіксувався профіцит електроенергії, а вихід у ремонт кількох енергоблоків останнім часом компенсувала активна робота гідроелектростанцій та відновлюваних джерел енергії. Однак у травні Україна відновила імпорт електроенергії.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що Україна планує експортувати до Європи більші обсяги електроенергії, ніж торік. Водночас він припускав, що експорт електроенергії буде зупинено у разі дефіциту потужності генерації для внутрішніх споживачів.