Сб., лип. 12, 2025

"Капсули для самогубців" планують продавати у Швейцарії

Капсула для добровільної евтаназії компанії Sarco пройшла юридичну експертизу в Швейцарії. Розробники кажуть, що її можна буде використовувати в країні вже наступного року.

Sarco залучила швейцарського експерта з правових питань, який виявив, що технологія не порушує жодних законів країни.

Але інші юристи мають сумніви щодо його висновків. А некомерційна організація з надання супроводу під час евтаназії Dignitas заявила, що навряд чи капсула отримає "широке визнання".

Нині у Швейцарії дозволено суїцид із лікарською допомогою. За 2020 рік такою можливістю скористалися близько 1,3 тис. людей.

 

Юридична дискусія

Сьогодні в Швейцарії можна вчинити "самовбивство" лише за допомогою лікаря, який виписує препарати для припинення життєзабезпечення.

Капсула для евтаназії працює за іншим принципом.

Апарат, що зовні нагадує пластикову труну, надрукований на 3D-принтері й функціонує за рахунок наповнення внутрішнього простору азотом.

 

Передбачається, що людина, яка вирішила добровільно піти з життя, самостійно запускатиме механізм подання газу.

Смерть настає внаслідок нестачі кисню і вуглекислого газу. Весь процес триває приблизно 10 хвилин.

Sarco попросила Даніеля Гуерліманна, юриста і доцента Університету Санкт-Галлена, з'ясувати, чи не порушує використання капсули для евтаназії законодавство Швейцарії.

Він дійшов висновку, що капсула "не є медичним пристроєм", тому на неї не поширюється місцевий закон про терапевтичні продукти, розповів він ВВС.

На його думку, дія пристрою не порушує норми використання азоту, зброї чи безпеки продукції.

Однак з ним не погоджується Керстін Ноель Вкінгер, лікарка, юристка і професорка Цюрихського університету.

"Медичні пристрої регулюються законодавством, оскільки вони мають бути безпечнішими за інші продукти. Той факт, що продукт не є корисним для здоров'я, не означає, що на нього не поширюються додаткові вимоги безпеки", - сказала вона швейцарській газеті Neue Zurcher Zeitung.

У Швейцарії є дві організації, що надають послуги з добровільного позбавлення життя - Exit і Dignitas.

Процедуру здійснює спеціальний персонал у співпраці з лікарями.

"У світлі цієї усталеної, безпечної та професійної практики ми не можемо собі уявити, що технологізована капсула викличе інтерес чи отримає широке визнання у Швейцарії", - сказав представник Dignitas.

Доктор Смерть

Якщо апарат отримає дозвіл на використання у Швейцарії, його не продаватимуться звичайним способом.

Розробник капсули доктор Філіп Нітшке сказав, що планує дати можливість будь-якій людині завантажити дизайн і видрукувати його самостійно. Це буде безплатно.

Мета Нітшке - спростити процес вмирання, усунувши необхідність участі в ньому медичних працівників.

"Ми хочемо прибрати будь-які психіатричні перевірки і дозволити людині самій контролювати процес", - сказав він в інтерв'ю Exit International, благодійній організації, що виступає за легалізацію добровільного суїциду, яку він заснував.

Раніше Нітшке критикували за футуристичний дизайн капсули та гламуризацію самогубства.

Читайте також