Сб., лип. 12, 2025

Вчені кажуть, що на Землі є 9 тис. невідомих дерев. Але їх ще треба знайти

Вчені встановили, що на Землі існує набагато більше видів дерев, ніж відомо науці.

Судячи з даних останнього дослідження, поряд із зареєстрованими більш ніж 70 тисячами різновидів дерев є ще близько 9 тисяч, які ще треба відкрити.

Найбільш рідкісні види дерев існують у тропічних лісах, але вони швидко зникають через зміну клімату та вирубування лісів.

Дослідження ґрунтується на вивченні даних про десятки мільйонів дерев, що ростуть на понад 100 тис. лісових ділянок у всьому світі.

 

Щоб зрозуміти, скільки видів дерев ще треба відкрити, вчені використовували статистичні методи.

ліси

Вчені продовжують відкривати все нові та нові види дерев

Керівник наукової групи доктор Пітер Райх з Університету Міннесоти заявив, що результати показують, наскільки крихкою є біологічна різноманітність світових лісів.

"Наші висновки допоможуть дізнатися, в яких регіонах біорізноманіття під найбільшою загрозою, - сказав Райх ВВС. - Це тропіки та субтропіки Південної Америки, Африки, Азії та Океанії. І саме там, за нашими оцінками, є найбільш відомі й невідомі рідкісні види. Ми сподіваємося, що таке розуміння допоможе розставити пріоритети у майбутніх зусиллях щодо збереження цих дерев".

Де їх шукати?

Автори дослідження називають свої висновки першою науково достовірною оцінкою кількості невідомих дерев.

За цими даними, у світі існує на 14% більше видів дерев, ніж вважалося раніше.

Південна Америка - континент із найбільшою кількістю невідомих дерев - на нього припадає близько 43% від 9 тис. нових видів. За нею йдуть:

  • Євразія (22%)
  • Африка (16%)
  • Північна Америка (15%)
  • Океанія (11%)

Існування різноманітних первинних (або незайманих) лісів дуже важливо для людини та світової економіки.

дерева

Більшість поки що невивчених дерев знаходиться в тропічних лісах

Переважна більшість таких лісів на Землі перебуває у тропічних країнах, проте там вони опинилися під загрозою з кількох причин:

  • Вирощування інгредієнтів для їжі, яку споживають на Заході. Серед них - м'ясо, пальмова олія та соя (останні два також використовуються для годування худоби);
  • Зміна клімату
  • Пожежі

У дослідженні, результати якого опублікували у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, брали участь понад 140 вчених із багатьох країн світу.

Доктор Ядвіндер Малхі з Оксфордського університету каже, що тропічним лісам потрібно приділяти більше уваги, оскільки вони є "світовими скарбницями біорізноманіття", які поглинають значну частину викидів вуглекислого газу і тим самим уповільнюють глобальне потепління.

"Це дослідження показує, що тропічні ліси відрізняються навіть більшою різноманітністю дерев, ніж ми могли собі уявити", - зазначає він.

Читайте також