Вт., лип. 15, 2025

Молдова без російського газу. За що може мститись Кремль і яка роль України

Російський "Газпром" погрожує залишити Молдову взимку без газу через борги.

У Кишиневі, втім, вважають, що через газ Кремль традиційно вирішує свої геополітичні питання й намагається залишити Молдову на "московській орбіті".

А політологи припускають, що так Москва ще й мститься молдовській проєвропейській владі за її підтримку України на "Кримській платформі".

 

Газова криза в Молдові

Причини енергетичної кризи нагадують аналогічні проблеми України в минулому - контракт з "Газпромом" завершився, а про новий домовитися не виходить.

 

Якщо нового контракту не буде до грудня, то Росія погрожує взагалі залишити Молдову без газу. І каже про багатомільйонний борг.

Росіяни обіцяють зупинити поставки "якщо не буде повністю проведено оплату за постачання газу і, відповідно, не буде підписаний новий контракт з 1 грудня цього року", заявив офіційний представник "Газпрому" Сергій Купріянов.

Раніше Молодова отримувала 100% свого газу з Росії, але попередній контракт завершився в кінці вересня. З того часу і йдуть безплідні переговори.

"Газпром" скоротив поставки газу приблизно на третину і підняв ціну. Сторони звинувачують одна одну, а представники Молдови заявляють, що ціна газу неприйнятна, несправедлива і не підходить громадянам Молдови", - розповідає кореспондент BBC News Стів Розенберг з Кишинева.

Стів Розенберг

Кореспондент BBC News Стів Розенберг: "Враховуйте, що ця країна роками була в московській орбіті, у російській сфері впливу"

"А "Газпром" відповідає, що це справедлива ціна - Молдова сама винна у цій кризі", - додає він.

У середу в Санкт-Петербурзі має пройти наступний раунд переговорів.

Росія традиційно відкидає звинувачення у тому, ніби вона використовує газ як свою геополітичну зброю.

"Якщо говорите з "Газпромом" чи Кремлем, то там запевняють, що тут немає політики - тільки бізнес. Вони кажуть, що Молдова заборгувала "Газпрому" 700 млн доларів і має погасити цей борг. Але багато хто у Молдові вбачає у цьому політичний тиск на країну", - відзначає Стів Розенберг.

"Враховуйте, що ця країна роками була в московській орбіті, у російській сфері впливу. Але минулого року молдавани обрали проєвропейського президента, тут проєвропейський уряд та проєвропейський парламент. Тож дехто вважає все це складовою російського тиску на країну, яка прагне зближення з Європою", - пояснює британський кореспондент, який довго працює в Москві.

Водночас у Кишиневі кажуть, що готові говорити про борг "Газпрому", хоча й не розуміють до кінця його розміри.

"Ми торкалися цього питання, і навіть готові виплатити певну частину боргу протягом певного періоду часу. Але все має бути прозоро. Ми не знаємо, звідки утворився цей борг. Ми хочемо провести аудит, можливо, і спільний із "Газпромом", щоб дізнатися точну суму боргу та розібратися, як його сплатити", - цитує прем'єра Молдови Наталію Гаврилицю російський "Інтерфакс".

"Аварійна допомога" від України

Газ
Молдові кажуть, що шукають альтернативні маршрути постачання газу - з України та Румунії.
 

"Але через сильну залежність від російського газу це непросто - по всій Європі зараз газова криза. І навіть якщо вдасться домовитися про інші поставки, це коштуватиме грошей", - каже Стів Розенберг.

"Молдова повністю залежить від російського газу, а основний акціонер у власній газовій компанії Молдови - російська державна газова компанія. І понад 80% молдовської електрики надходить з електростанції, що належить Росії. Ось розмах проблем", - додає він.

ЄС обіцяє допомогу Молдові, а дружня їй Румунія тільки завершує будівництво газогону, щоб мати змогу постачати паливо сусідці.

Нещодавно Молдова звернулася до України з проханням надати близько 15 млн куб. м газу.

"Єдине, що Україна хоче, щоб Молдова повернула цей газ до кінця зими. Все-таки за 4 місяці Молдова, скоріш за все, знайде постійного постачальника газу, а саме у лютому цей газ буде найбільш потрібен Україні", - написав у своєму Telegram керівник профільного комітету Верховної Ради України Андрій Герус.

За його словами, 15 млн кубометрів - "це 0,08% від наших запасів станом на сьогодні", але дуже критична "аварійна допомога" для Молдови.

А пізніше "Економічна правда" з посиланням на свої джерела в уряді повідомила, що "Нафтогаз України" підписав з молдовською державною компанією Energocom рамкову угоду про постачання до 700 млн кубів газу у разі необхідності.

Хоча 26 жовтня керівниця уряду Молдови Наталія Гаврилиця заперечила таку угоду на 700 млн кубів.

Згодом Energocom уклала ще й угоду з польською компанією PGNiG на пробну закупівлю 1 млн кубометрів газу.

"Придбання цього газу проводиться для перевірки можливості імпорту газу з альтернативних джерел та врівноваження низького тиску в системі подачі природного газу", - пояснили в молдовському уряді.

Це перший випадок за 30 років, коли Молдова купує газ не з Росії, пише "Європейська правда".

З 26 жовтня газ почав надходити в Молдову через український пункт Олексіївка на кордоні Молдови у Чернівецькій області.

Раніше секретар РНБО Олексій Данілов казав, що Україна може надати Молдові до мільярда кубометрів газу. Він також згадав, що частина території України живиться газом з молдовського боку.

Це можуть бути населені пункти в Одеській та Вінницькій областях.

Через "Кримську платформу"?

Санду і Зеленський

У Молдові вважають, що Кремль вирішив покарати президентку Молдови Марію Санду за співпрацю з українською владою (фото 2019 року)

"Так Росія намагається покарати нас. Питання, за що саме. Вони відкрито розповіли про це [спікеру молдовського парламенту Ігорю] Гросу: нам дуже не подобається, що президентка Марія Санду їздила до Києва на форум "Кримської платформи", - пояснив молдовський політолог Анатоль Тарану в ефірі проєвропейського каналу TV8.

За його словами, про це Ігорю Гросу стало відомо під час недавньої зустрічі з головою російської Ради Федерації Валентиною Матвієнко.

На думку Анатоля Тарану, нинішня енергетична криза - наслідок дій попереднього проросійського уряду соціалістів: "Виключна і надмірна залежність від одного джерела енергії, в даному випадку [російського] природного газу, становить велику небезпеку для держави та її громадян".

"Через русофобію"

Кишинев

Проросійські сили довго керували Молдовою протягом останніх років. Зараз вони кажуть, що до влади прийшли "русофоби"

А член проросійської "Нашої партії" Дмитро Чубашенко звинуватив чинну владу Молдови у "небажанні і нездатності взагалі вести з Росією будь-які справи".

І згадав про "русофобію", зокрема у сусідні Румунії, яка підтримує проєвропейський напрям Молдови.

"Якщо називати речі своїми іменами - її (чинної влади Молдови. - Ред.) русофобія. Вона, звичайно, це заперечуватиме, мовляв, ми політкоректні, толерантні європейці, яким чужі такі темні почуття. Це буде лицемірство. Сьогоднішня Румунія - одна з найбільш русофобських держав Європейського Союзу та НАТО", - додав Дмитро Чубашенко.

А інший політолог Віктор Гуреу вважає, що Молдова опинилася у центрі "гібридної війни" між Росією та ЄС і Україною.

"Газпром" не має резервів для української трубопровідної системи на листопад. Ми маємо гібридну війну із застосуванням газової зброї проти України, а ми є в кінці трубопроводу", - відзначив аналітик у коментарі сайту NOI.

А проєвропейський сайт Ziarul National пише, що дії Кремля - "шантаж і блеф".

Оглядач Ніколае Негру вважає, що "Газпром не перекриє кран", адже це вплине і на проросійський сепаратистський регіон Придністров'я та розташовані там промислові компанії, які належать Росії.

Він також каже, що молдовський уряд "чинить правильно, незалежно від того, що каже [проросійська] опозиція, адже не піддається шантажу і тиску".

Ніколае Негру впевнений, що Україна, Польща та Румунія не залишать Молдову без газу взимку.

І звинувачує США та Німеччину, які дозволили добудувати "Північний потік" в тому, як зараз чинить Путін: "Якби не було "Північного потоку-2", то Путін би не шантажував нас".

Читайте також