Пн., лип. 14, 2025

Санкції, осуд та "смерть Мінська": як Захід реагує на визнання Росією "ДНР" та "ЛНР"

Санкції та осуд - так країни Заходу зустріли рішення президента Росії Володимира Путіна про визнання незалежності самопроголошених "ЛНР" і "ДНР".

Президент Росії оголосив про це наживо у понеділок ввечері, підписав відповідні документи та попросив Федеральні збори Росії ратифікувати їх.

Рішення Путіна засудили в НАТО та Європейському Союзі, а США заявили, що найближчим часом оголосять про санкції.

Захід називає цей крок порушенням суверенітету України та таким, що фактично знаменує кінець мінським домовленостям.

"Готові діяти негайно"

"Ми очікували такого кроку Росії та готові діяти негайно", - сказано в заяві Білого дому.

У ній йдеться, що президент Байден найближчим часом випустить документ, який заборонить американцям інвестиції, торгівлю та фінансування "ДНР" та "ЛНР". Цей документ також дозволить застосовувати санкції щодо будь-якої людини, яка вестиме діяльність на непідконтрольних Україні територіях.

У документі наголошено, що ці заходи є окремими та додатковими до тих суворих економічних заходів, які готують США та їхні союзники на випадок подальшого вторгнення Росії в Україну.

 

"Порушення суверенітету" та кінець Мінська?

 

У ЄС також засудили рішення президента Путіна про визнання "ДНР" та "ДНР".

"В Україні Росія створила найбільшу загрозу миру і стабільності в Європі з часу Другої світової війни", - заявив віцепрезидент Європейської комісії, високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель після засідання Ради ЄС на рівні міністрів закордонних справ.

"Визнання двох сепаратистських республік в Україні є кричущим порушенням міжнародного права, територіальної цілісності України та Мінських угод, - написала у Twitter керівниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. - ЄС та його партнери відреагують єдністю, твердістю та рішучістю на знак солідарності з Україною".

Прем'єр-міністр Британії назвав рішення Путіна порушенням міжнародного права.

"Це кричуще порушення суверенітету та цілісності України. Це відмова від мінського процесу та мінських домовленостей. Я думаю, що це дуже поганий знак", - заявив він. А міністр закордонних справ Британії Ліз Трасс заявила, що дії Росії не залишать безкарними.

"Завтра ми оголосимо про нові санкції проти Росії у відповідь на порушення нею міжнародного права та посягання на суверенітет та територіальну цілісність України", - сказано у заяві Трасс, опублікованій пізно ввечері в понеділок.

Рішення Росії засудили і в НАТО.

"Це ще більше підриває суверенітет та територіальну цілісність України, зводить нанівець зусилля з розв'язання конфлікту та порушує мінські домовленості, стороною яких є Росія", - заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

"Рада Європи підтверджує свою непохитну підтримку суверенітету та територіальній цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонах, - йдеться у заяві Генсека Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич. - Ми закликаємо Російську Федерацію відмовитися від цього рішення та утримуватися від подальшого загострення ситуації".

РНБО Росії

Засідання РНБО в Росії

Зміна політики та ескалація

Рішення Путіна про визнання "республік" знаменує велику ескалацію кризи навколо України, пише дипломатичний кореспондент ВВС Джеймс Ландейл.

Це суттєва зміна у позиції Росії: донедавна президент Путін та його міністри говорили про необхідність пожвавити провальні мінські угоди.

Що ж, визнання двох регіонів, що відкололися, як незалежних "республік" знищує мінський процес.

Західні держави вже засудили цей крок як зневагу до міжнародного права та посягання на суверенітет і територіальну цілісність України.

Велике питання - що робитимуть далі обидві сторони.

Чи розцінить Захід це рішення достатнім для запуску тих чи інших економічних санкцій проти Росії? Чи відправить Росія - на запрошення проросійських лідерів - війська до Донецька та Луганська? Як на це реагуватиме Захід?

І як буде реагувати влада в Києві на перспективу втрати ще одного великого шматка своєї території?

Мапа

"Стрімке" визнання

21 лютого ватажки "ДНР" та "ЛНР" Денис Пушилін та Леонід Пасічник звернулися до президента Росії Володимира Путіна з проханням визнати незалежність цих утворень.

Також вони попросили Путіна укласти договір про дружбу та співпрацю між "ДНР" та "ЛНР" і Росією, передбачивши співпрацю у сфері оборони.

І вже ввечері 21 лютого Путін у тривалому телевізійному виступі оголосив, що підтримає звернення самопроголошених республік.

Напередодні Державна дума Росії також попросила Володимира Путіна визнати самопроголошені "ДНР" та "ЛНР".

Читайте також