Сб., лип. 12, 2025

Amnesty International перепросила за звіт про ЗСУ, але захищає свої висновки

Прес-конференція генеральної секретарки Amnesty International Агнес Каламар та інших представників організації в Києві в травні 2022 року

Організація Amnesty International розіслала ЗМІ електронний лист, в якому стверджує, що єдиною метою публікації звіту зі звинуваченнями на адресу українських військових було забезпечення захисту цивільного населення.

Правозахисна організація Amnesty International (AI) перепросила за "страждання та гнів", що викликав звіт організації, в якому українські військові звинувачуються у створенні небезпеки для цивільного населення. "Хоча ми повністю підтримуємо свої висновки, ми шкодуємо про спричинений біль", - йдеться в електронному листі, який агенція Reuters отримала від організації у неділю, 7 серпня. На сайті та в соцмережах AI відповідна заява наразі відсутня.

Організація наголошує, що її метою в будь-якому конфлікті, в тому числі і при оприлюдненні останнього звіту, є "забезпечення захисту цивільних осіб". В AI підкреслюють водночас, що задокументовані дії ЗСУ не є виправданням для порушень з боку російських військ.

"Це не означає, що Amnesty International вважає українські війська відповідальними за порушення, скоєні російськими військами, або що українські військові не вживають належних запобіжних заходів в інших місцях країни", - йдеться в повідомленні.

Резонансний звіт

У четвер , 4 серпня, AI оприлюднила звіт під промовистою назвою "Українська бойова тактика ставить під загрозу мирне населення", в якому на базі спостережень в 19 містах і селах робився висновок щодо того, що ЗСУ, створивши бази та використовуючи системи озброєння в населених житлових районах, зокрема в школах і лікарнях, наражають на небезпеку цивільних.

Заяву правозахисників масово розтиражували російські державні ЗМІ, що є безпрецедентним випадком, враховуючи, що діяльність Amnesty International визнана у Росії небажаною, а її сайт російською мовою - заблокований "Роскомнадзором". Розтиражували заяву і російські дипломати у західних країнах. "Злочинний київський режим не має жодного співчуття до власного населення", - написало, зокрема, посольство Росії у США.

У Києві заява AI викликала обурення. Президент Володимир Зеленський заявив, що організація "пробує амністувати державу-терориста і перекласти відповідальність з агресора на жертву". Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба наголосив, що звіт спотворює реальність та "проводить хибну моральну рівність між агресором і жертвою та сприяє дезінформаційним зусиллям Росії".

Генеральна секретарка Amnesty International Агнес Каламар в свою чергу назвала критиків "тролями", а звинувачення у необ'єктивності організації "воєнною пропагандою". Директорка українського офісу AI Оксана Покальчук оголосила про звільнення наступного дня після публікації звіту, наголосивши, що "розійшлась ціннісно" з керівництвом організації.

Читайте також