Відмова від вакцинації проти коронавірусу чи інших небезпечних хвороб іноді має релігійне підґрунтя.
Особливо, коли мова не тільки про головні конфесії та церкви України, лідери яких публічно закликають вакцинуватись, а й менші громади, які живуть досить замкнено у різних регіонах країни.
До прикладу, восени на Рівненщині та Закарпатті діти, які не мали щеплень через релігійні переконання батьків, підхопили вірус поліомієліту. Проблема проявилась і тоді, коли деякі члени релігійних громад хотіли щепитися проти коронавірусу анонімно, адже боялися натрапити на осуд близьких людей чи пасторів.
Одним із яскравих прикладів такої проблеми є Закарпаття. Цей регіон є одним з найбільших аутсайдерів за відсотком повністю вакцинованих від коронавірусу людей.
BBC News Україна поцікавилася у пастирів, які є лідерами думок вірян у деяких релігійних громадах Закарпаття, як вони ставляться до вакцинації, чи забороняє щеплення Біблія та чи засуджують тих, хто вирішив щепитися?
До чого тут релігія?
Ужгородський лікар Віктор Петров, який у листопаді запустив перший в Україні пункт анонімної вакцинації розповідає: більшість щеплених в анонімному кабінеті - молодь та люди до п'ятдесяти років.
А до головних чинників, що спонукали щепитися анонімно, відніс релігійні або сімейні утиски.

Головний лікар клініки Prevention у місті Ужгород Віктор Петров каже, що деякі закарпатці роблять анонімні щеплення через побоювання осуду з боку релігійних громад або членів родини
Люди, що бояться осуду з боку релігійної громади, частіше за все приїздять до кабінету щеплень пізно вночі, уточнив лікар Петров.
За кілька днів з початку роботи пункту анонімної вакцинації головний ініціатор його створення Федір Шандор розповідав BBC News Україна: "До нас почали звертатися учасники релігійних громад, жителі сіл та члени родин, де спостерігаються антивакцинальні настрої. Люди хочуть отримати щеплення, але не бажають потрапити в "Дію", щоб не натрапити на осуд".
Найчастіше у цих історіях фігурують представники громад баптистів, п'ятидесятників та адвентистів. Принаймні так стверджують лікарі.
"Булінгу немає"
В області діє 60 громад та понад 20 груп Євангельських християн-баптистів. Це понад 10 тисяч людей, враховуючи підлітків та дітей, які ще не пройшли обряд хрещення, розповідає голова Закарпатського об'єднання ЄХБ Іван Кондар. Найбільше таких церков у гірському районі Закарпаття - Тячівському.
Окрім того, діють ще й автономні та відділені громади, які не входять до об'єднання.
Всього впродовж року померли 80 прихожан, каже Кондар, 10-15% з них - внаслідок ускладнень, викликаних коронавірусом. Щоправда, чи були померлі щепленими дізнатися не вдалося: підрахунку щеплених вірян в об'єднанні не ведуть.
"Ми не за, ми не проти. Кожен приймає рішення самостійно, але настрої дуже різні. Біблія не забороняє вакцинацію, але ця практика не є демократичною. Померти ми все одно можемо. Ми читаємо Біблію, ми чекаємо Господа. В Біблії це все описувалося: "почуєте про війни, землетруси, моря". Будуть інші виклики і це буде ще гірше", - коментує голова ЄХБ Закарпаття.
Можливість булінгу проти вакцинованих від коронавірусу вірян Кондар відкидає: "У нашому об'єднанні такого немає. Можливо, мова про автономні та відділені громади".
Голова Закарпатських ЄХБ запевняє, що до планових щеплень у їхньому релігійному об'єднанні ставляться нормально. Проте вакцинацію проти коронавірусу не пропагують. Щоправда, за його словами, й не забороняють.

Прихожани православної церкви у Рахові під час релігійної церемонії у липні 2021 року не використовували масок. Проте найбільшу увагу викликає ставлення до карантинних обмежень та щеплень в представників протестантських релігійних організацій
"Вакцина з абортованих дітей"?
Пастир Зарічанської громади Християн віри євангельської Василь Кинів теж посилається на Біблію та вбачає у подіях, що відбуваються у світі, "початок кінця".
Настоятеля непокоїть, що "щеплення рекламують не лікарі, а політики та фармацевти". Попри це, декілька його знайомих пастирів щепилися проти ковіду, оскільки часто виїздять закордон.
"Я поки що не планую щеплюватися, я перехворів два роки тому в легкій формі. - розповідає пастор. - Електроніка, паспортизація - це все початок кінця".
Пастир Василь Кинів також сумнівається у складі вакцини: "Ми вдячні лікарям, але вакцина з ненароджених, абортованих дітей - це насторожує".
Він каже, що інформацію про склад вакцин "читав в інтернеті". Стверджує, що це неправильно "вбивати дітей заради мого життя".
Василь Кинів зазначив, що ці твердження є його особистою думкою, а на релігійних зібраннях він розповідає виключно про релігію.
Раніше в інтернеті поширювались фейки про те, що у вакцині є клітини з ембріона людини разом з фейками про вмонтування чіпів та зміни ДНК.
"Клітини ембріонів не використовували у жодному виробництві вакцин від ковіду", - каже доктор Майкл Хед з Університету Саутгемптона.
Представники компанії AstraZeneca спростували інформацію про те, що у складі вакцини від ковіду є клітини з ембріонів.

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES
"Пастир не буде перевіряти сертифікати"
Наразі Закарпаття перебуває у помаранчевій карантинній зоні, щодня тут виявляють близько двох-трьох сотень нових випадків інфікувань.
BBC News Україна запитала, як відбуватимуться релігійні зібрання, коли значна частина вірян немає бодай однієї дози щеплення проти ковіду. У відповідь голова Закарпатського об'єднання Євангельських християн-баптистів Іван Кондар сказав, що "кожен сам буде вирішувати. Пастир не буде перевіряти сертифікати".
Тим часом у "Першій Хустській баптистській церкві" на фоні карантинних обмежень влаштовують онлайн-зібрання, розповідає пастор Анатолій Плукчі. У цій громадді щеплення мають 15-20% прихожан.

У Хусті під час карантину баптисти влаштовували онлайн-зібрання
"Просили благословення"
Лікар Петров, який проводив анонімну вакцинацію в регіоні, розповів BBC News Україна, що найбільше тих, хто вдавався до анонімної вакцинації через осуд на релігійному ґрунті - з Тячівського району.
"Це села Біла Церква, Тересва, Теребля. Там надзвичайно поширені адвентизм, баптизм, ортодоксальне православ'я, інші протестантські течії. Саме звідти до нас приїжджали молоді члени релігійних громад", - розповідає він.
Лікар розповів декілька історій про більш прогресивну молодь, яка попри заборони старших членів родин та громад, долала 100-150 кілометрів до анонімного пункту вакцинації. Усі вони бажали залишити в кабінеті лікаря якнайменше особистої інформації.
"Вони розповідали, що основна маса їхніх релігійних громад нещеплена, бо вважають, що це "від нечистого". Це є тиском, молоді люди навіть не казали своїм рідним, куди їдуть. Жодну старшу людину із такими поглядами переконати щепитися нам не вдалося".

У Тячівському районі найбільш поширені антивакцинаторські настрої, і тут складна ситуація з усіма щепленнями, каже Віктор Петров
Петров також пригадав, як "дуже відомі на Закарпатті люди" у його кабінеті щеплень дзвонили вищому церковному керівництву УПЦ МП, аби отримати благословення на введення дози вакцини.
За словами Віктора Петрова, антивакцинаторські настрої у деяких селах Тячівщини поширюються не лише на щеплення проти ковіду: "Там катастрофічна ситуація з усіма щепленнями: від поліомієліту, краснухи, кору, паротиту. Двоє померлих від кору кілька років тому були саме з Тячівщини. Вони вважають, що якщо дитинка має померти, то вона помре".
Низка представників релігійних громад, з якими намагалась поспілкуватись ВВС News Україна, відмовились говорити навіть анонімно.
Керівники головних церков України - УПЦ МП, ПЦУ та УГКЦ публічно закликали вірян вакцинуватися.
Проте і в їхніх парафіях нерідко зустрічається агітація проти щеплення.