"Вакцини від коронавірусу мають короткі терміни придатності, але не хвилюйтеся, стару вакцину вам ніхто не вколе. Зараз зробите першу, а потім привезуть свіжу партію".
Лікар з центру масової вакцинації у місті Заліщики телефоном розповідає про щеплення від Covid-19 і заспокоює людей. Останнім часом у соцмережах обговорювали, що в Україні можуть з'явитися мільйони доз прострочених вакцин, бо їх не встигнуть використати. Чи є вже в Україні зіпсовані вакцини, скільки їх може бути і що з ними збираються робити, з'ясовувала ВВС News Україна.
Чому утворюються залишки?
"У листопаді закінчується термін придатності декількох мільйонів завезених в Україну доз вакцини AstraZeneca. Використати їх не зможуть, тому всі вони фактично вже викинуті на смітник". Такий пост у Facebook кілька тижнів тому написав Семен Єсилевський, вчений, доктор фізико-математичних наук і блогер, який відстежує ситуацію з ковід в Україні.
ВВС News Україна звернулася за коментарем щодо цього до МОЗ і отримала такі дані про залишки:
Станом на 17 вересня, в Україні було 11 тисяч доз AstraZeneca, які треба використати до 30 вересня; 1,9 млн доз AstraZeneca, дійсних до 31 жовтня і 1,1 млн - дійсних до кінця листопада. Всього понад 3 млн доз AstraZeneca, термін придатності яких складає від двох тижнів до двох місяців.
Водночас в рази менше залишилося американської вакцини Pfizer зі значно довшим терміном придатності.
Pfizer: 106 тисяч доз, дійних до кінця вересня, 107 тисяч доз до кінця жовтня, 36 тисяч доз до кінця листопада, 919 тисяч доз до 31 грудня. Також в Україні є значні запаси китайської Coronvac - 4,6 млн, дійсних до середини 2023 року. Вакцини від коронавірусу в Україну поставляються різними партіями і використовуються доволі нерівномірно.

Препарати від різних виробників мають різні терміни придатності, але часто не це є визначальним фактором при щеплені.
"Лікарі мають працювати за правилами - першою використовувати ту вакцину, термін придатності якої спливає", - розповідає ВВС News Україна головний санітарний лікар Ігор Кузін. Але, схоже, за такою схемою щеплення роблять в Україні не часто.
Так, 2 млн доз американської вакцини Moderna, які могли полежати до грудня, були повністю використані у липні, серпні та вересні.
Якщо на початку вакцинальної кампанії не було вибору і людям з груп ризику, зокрема, медикам, робили AstraZeneca, точніше її індійський аналог Covishield, то у серпні, коли стартувала вакцинація для всіх і вибір був, його робили не на користь AstraZeneca.
Так, у серпні українці зробили 220 тисяч доз AstraZeneca, у шість разів більше доз Pfizer-BioNTech - 1,3 млн, у п'ять разів більше доз Moderna - 1,1 млн і 900 тис. доз CoronaVac. Це дані про вакцинацію з сайту РНБО.
У той час, коли українці полювали на Pfizer та Moderna, мільйони доз AstraZeneca залишались незатребуваними, каже вчений Єсилевський, і на це, за його словами, було кілька причин.
По-перше, навесні сім країн ЄС призупиняли щеплення AstraZeneca через занепокоєння про можливі побічні ефекти. Згодом фармкомпанія запевнила всіх у безпечності ліків, щеплення відновили і AstraZeneca навіть зобов'язали доставити до ЄС 300 млн доз своєї вакцини.