Нд., лип. 13, 2025

Туриста, якого три доби шукали в Карпатах, знайшли мертвим

Рятувальники разом з волонтерами знайшли тіло Івана Когута - туриста, який заблукав 4 грудня на полонині Руна Ужгородського району, коли катався на снігоході.

Його знайшли в снігу за 200 метрів від перевернутого снігохода. Про це ВВС News Україна повідомила речниця ДСНС області Наталія Батир.

50-річного чоловіка шукали 90 людей - рятувальників та волонтерів - а також 33 одиниці техніки, зокрема гелікоптер МІ-8.

Як він заблукав

рятувальни операція

АВТОР ФОТО,ДСНС

4 грудня чоловік разом із двома ужгородцями вирушив кататися на снігоходах, однак через погану видимість відірвався від групи.

Наступного дня двоє його знайомих самотужки дісталися турбази у Лумшорах, що за кількадесят кілометрів від полонини.

Кожна ніч, проведена у горах у снігу та морозі без спорядження - це справжнє випробування для людини, яке дуже небезпечне для життя.

гори

Зниклого шукали і рятувальники, і волонтери

Снігохід заблукалого туриста рятувальники знайшли майже одразу, але слідів самого чоловіка не було.

Пошуки ускладнювала хуртовина: снігу в горах намело зо 20-45 сантиметрів, сліди вмить замітало. До того ж у високогір'ї Карпат утворився ризик лавин.

"5 хвилин і все..."

фото

Іван Когут

Один з врятованих чоловіків, друг зниклого - Роман, розповів ВВС News Україна деталі ситуації: "Він поїхав вниз, погодні умови різко помінялися, 5 хвилин і все... Ми загубили одне одного".

Вони залишили один снігохід із увімкненою фарою і пішли шукати допомогу, але дорогою застрягли і лишилися ночувати у горах.

Вночі робили зарядку, розминалися, щоб не замерзнути, а вже зранку вийшли до села Лумшор.

До пошуків Івана ввечері суботи долучилися усі чоловіки з його родини: зять, племінник та чоловік сестри - Віктор Веселовський.

У коментарі BBC News Україна Віктор розповів, що Іван часто їздив у гори, ландшафт полонини знає добре. Що могло збити його зі шляху - не знає.

Щозими до закарпатських рятувальників надходить з десяток повідомлень про заблукалих туристів.

Більшість із них вдається знайти упродовж першої доби.

З початку року було вже 362 таких виїзди, кажуть в ДСНС.

Як вижити взимку в горах

Аби зимовий туризм не перетворився у масштабну пошуково-рятувальну операцію, досвідчені туристи та рятувальники радять дотримуватися низки правил:

Реєстрація та GPS

Необхідно мати з собою GPS, топографічні карти, а головне - навички і досвід перебування у горах.

Також треба звернутися до гірських пошуково-рятувальних служб та зареєструватися: залишити свої контакти і маршрут, щоб у разі необхідності фахівці знали, де вас шукати.

 

Одяг, сірники та ніж

Одяг має відштовхувати сніг і захищати від вітру. А рукавиці краще зігрівають руки, ніж рукавички з окремими пальцями. Досвідчені туристи радять обирати яскравий одяг, здалеку його буде видно краще.

Прихопити у гори необхідно герметично запаковані сірники, якісний ніж та ліхтарик. Для їжі можна взяти із собою шоколад.

гори

Досвідчені люди радять обирати яскравий одяг для походів у гори

Триматися разом, більше рухатися

 

У жодному разі не можна йти в гори самому, кажуть фахівці. За їхніми словами, мінімальна група для походу в гори - четверо людей. У разі необхідності хтось може піти по допомогу, а хтось - лишитися з тим, в кого немає сил.

Йти слід лише в тому разі, якщо ви можете орієнтуватися на місцевості. Якщо ні - варто зупинитися, облаштувати укриття і повідомити рятувальникам свої координати.

Такі поради можуть допомогти лише якщо у вас є досвід та потрібні навички перебування в горах. Йти в похід, нехтуючи попередженням рятувальників та не маючи потрібного екіпірування - небезпечно для життя, застерігають фахівці.

Читайте також