Адвокат з правової допомоги підприємцям та громадянам у сфері господарського права, цивільного права, податкових спорів та публічних закупівель.
Сьогодні бездоганна репутація та активна адвокатська діяльність дозволили Ользі стати одним із затребуваних правозахисників, юристів України.
Бездоганна репутація стала незамінним активом у сучасному світі, де інформація розповсюджується зі швидкістю світла. Ольга Гарбузюк, успішний адвокат, що спеціалізується на правовій допомозі підприємцям та громадянам, знає це з власного досвіду. Її кар'єра, зосереджена на господарському та цивільному праві, стала яскравим прикладом того, як добросовісність, професіоналізм і справедливість формують імідж надійного правозахисника.
В інтерв’ю Ольга ділиться своїм шляхом у адвокатурі, розмірковує над змінами в українській правовій системі в умовах війни та підкреслює важливість взаємної довіри адвоката і клієнтів, репутація для яких є найбільшим капіталом сьогодні.
Ольго, як Ви вважаєте, у чому причини постійного зростання попиту на послуги адвокатів, які практикують у сфері цивільного та господарського права?
Сьогодні бізнес ведуть тисячі підприємств, корпорацій, ФОПів, одні – реорганізуються, інші – обирають юрисдикцію для масштабування, треті – хочуть отримати розрахунок податкового навантаження чи аналіз ризиків бізнес-діяльності. І далеко не всі суб’єкти господарювання, ФОП та юридичні особи, мають у штаті кваліфікованих юристів, які б були спроможні представляти та захищати інтереси підприємства у всіх судових інстанціях, у відносинах з іншими підприємствами, установами, організаціями..
Саме адвокати, маючи досвід ведення судових процесів, здатні проаналізувати під потрібним кутом ситуацію клієнта та вживати дієвих заходів навіть на стадії досудового врегулювання спору. Допомагають розумно та практично впоратися з корпоративними та податковими питаннями, поки підприємець будує свій бізнес. Корпоративне право і податки – це фундамент кожного бізнесу, а ми допомагаємо клієнтам бути стійкішими у буремному сьогоденні.
Наскільки змінилася правова система України в нинішніх обставинах воєнного часу? Як Ви оцінюєте сучасний стан розвитку адвокатури?
Адвокатура має особливий статус недержавної некомерційної організації, що об'єднує осіб за професією адвоката. Тобто, після реформи у 2012 році, організація, по суті, є незалежною від держави, і за останні декілька років уся адвокатська спільнота приймає нові виклики та блискавично адаптується під реалії сьогодення. Дійсно, сьогодні структура зазнала суттєвих змін, які пов’язані як з євроінтеграційними процесам, так і з воєнним станом в Україні.
Більшість адвокатів сьогодні оперативно надають правову допомогу внутрішнім переселенцям. Оскільки я і моя родина з Луганської області, теми, пов’язані з внутрішньо переміщеними особами, мені дуже відгукуються. У 2015 році мої батьки, залишавши нерухомість, бізнес, переїхали з Луганської області до міста Харкова як внутрішні переселенці, де я на той момент навчалась в НЮУ ім. Ярослава Мудрого. Там вони обжились у новому житлі, влаштувались на нові робочі місця за новими для себе спеціальностями, в них з’явились нові друзі. Однак, у 2022 році мої батьки вдруге вимушено перемістились з Харкова до Житомира, у зв’язку із воєнними діями. Тож, справи громадян зі статусом ВПО, для мене зрозумілі не з чуток. Найчастішими запитами до адвоката від ВПО є встановлення юридичних фактів через суд (факту народження або смерті на тимчасово окупованих територіях), спадкові справи та консультації з різних напрямів галузей права.
Від початку повномасштабного вторгнення на територію України, з’явилось дуже багато нових категорій справ, у яких громадяни, перебуваючи у стані постійної небезпеки та стресу, потребують правничої професійної допомоги адвоката. Як адвокат, хочу сказати, і думаю, багато колег зі мною погодиться, що краще б не було потреби і ми не займались цими справами, які виникли у зв’язку із воєнними діями у нашій державі. Як казав Мстислав Чернов, режисер фільму «20 днів в Маріуполі», на церемонії отримання Оскар: «Я хотів би ніколи не зробити цього фільму»...
Чи можете визначити найцікавіші кейси з практики, які Вам запам'яталися і мають для Вас важливе значення з професійного погляду?
Як би дивно це не звучало, але всі адвокати в серці трішечки романтики, всі ми хочемо цікавих, яскравих, вражаючих кейсів, таких, як у фільмах… Але, звісно, що судова система працює інакше, і далеко не кожний кейс «яскравий». В моїй практиці багато цікавих кейсів, однак є ті, які максимально вплинули на моє зростання як спеціаліста, професіонала, адвоката, правозахисника. Одна з них - це справа, яка проходила у той час, коли я працювала юристом на будівельній фірмі, вже маючи статус адвоката.
Справа стосувалася моніторингу Держаудитслужбою процедури відкритих торгів, за результатом якого, у діях замовника були, начебто, виявлені порушення. У процес було залучено кілька сторін: прокуратура, замовник (орган місцевого самоврядування), територіальний орган Держаудитслужби України та підрядник (приватне підприємство, інтереси якого я представляла). Це був дуже насичений, дуже цікавий процес, всі сторони були на такому високому інтелектуальному рівні, що кожне спілкування, кожне засідання проходило на максимальному прояві знань, досвіду, потребуючи самовладання, внутрішніх сил. За результатом цієї справи - ми виграли. Про неї писали відомі видання, профільні видання про публічні закупівлі. Хоча це був не приватний спір, а публічний, всі деталі, з урахуванням принципів адвокатської етики, я розповісти не зможу, але для мене це й досі дуже визначна справа, якою я пишаюся.
Одна з Ваших рекомендацій звучить як застереження: «Ведіть свою діяльність так, ніби ви постійно готуєтесь до захисту своїх інтересів в судах та контролюючих органах. Це потрібно робити заздалегідь і бути готовим до будь-яких перевірок, аудиту тощо». Чим пояснюється така висока обережність? Чи не гальмує це впровадження нових ідей, креативу, ризиків, і відповідно, масштабування компаній або ж діяльності клієнтів?
Я завжди за те, щоб підприємці ризикували і впроваджували нові можливості, нові стратегії для розвитку свого бізнесу, для збільшення свого доходу. Та, виходячи зі своєї практики з роботи з підприємцями, хочу сказати, що абсолютно усі ризики мають бути дуже ретельно продумані та прораховані. Бо зустрічаються ситуації, коли емоційне, хаотичне масштабування бізнесу, в якому підприємці не виважили усі кроки наперед, не проаналізували чинне законодавство, призвело до перевірок, до судових процесів, а в результаті - до дуже негативних наслідків. Саме тому, щоб себе убезпечити від цього, раджу підприємцям звертатися до кваліфікованих юристів, адвокатів до того, як впроваджувати нововведення, до того, як почати ризикувати. Адже, навіть найбільш обізнаний підприємець не може знати усі тонкощі законодавства. В кінцевому результаті, жоден додатковий дохід, жоден прибуток не вартий втрати психологічного спокою та величезних витрат на судові процеси. Всі ризики, впровадження будь-яких нововведень у господарській діяльності підприємства мають бути юридично грамотно підготовлені та оформлені - це аксіома.
Понад 500 зареєстрованих через суд податкових накладних і понад 10 мільйонів збережених гривень податкового кредиту клієнтів. Як Вам вдалося досягти такого рівня позитивних рішень у своїй практиці? Розкажіть, будь ласка, загальну механіку цього процесу.
Реєстрація податкових накладних через суд – одна із найпоширеніших справ у категорії справ у моїй адвокатській практиці. Ці справи не є шаблонними, не є типовими. Вони мені дуже подобаються тим, що кожна має якусь унікальність, специфіку. Щоб вирішити правильно і юридично грамотно будь-яку справу, щоб зареєструвати через суд податкову накладну, слід враховувати декілька факторів. По-перше, особливості господарської операції, яка здійснювалася і за результатом якої була складена податкова накладна. По-друге, аналіз чинного законодавства, оскільки у даному питанні законодавства постійно змінюється: є певні нововведення у зв'язку з воєнним станом, є зміна строків і так далі. І обов'язково слід враховувати, з чого виходять суди, а саме Верховний суд, при винесенні рішення у подібних справах. Отже, у сукупності цих всіх обставин, я аналізую конкретну ситуацію. Це дуже клопітка робота, хочу сказати, що тут майже немає шансу на помилку і треба дуже ретельно дослідити, проаналізувати документи щодо господарської діяльності, які є у клієнта.
Я маю великий досвід роботи з підприємцями, які задіяні в різних сферах господарської діяльності, в питанні реєстрації податкових накладних. Тому досконало знаю, які документи обов’язково мають бути надані контролюючим органам, які документи мають право вимагати у підприємця, а які - ні. Сьогодні я можу надати підприємствам максимально кваліфіковану допомогу в даному питанні.
До того ж, в мене, як у адвоката, є певна стратегія, певний алгоритм дій, коли я починаю співпрацювати з клієнтом, саме тому такий високий відсоток виграшних справ.
Треба визнати, що через необізнаність у законодавстві, частина українців будь-яку письмову вимогу від Державної аудиторської служби поспішають виконати. Наприклад, безпідставно нараховані штрафні санкції чи інші грошові зобовʼязання згідно податкового повідомлення-рішення ДПС. Яка черговість дій є юридично правильною? Як Ви можете допомогти громадянам в цих питаннях?
Що стосується перевірок аудитів моніторингу Держаудитслужби, хочу сказати, що це дуже зараз розповсюджене явище. Хто дотичний до публічних закупівель, це знають. Я часто надаю консультації, супроводжую дані питання, оскаржуючи висновки Держаудитслужби, вимоги і так далі.
Коли проводиться перевірка, аудит чи моніторинг, Держаудитслужба складає - на свій розсуд - певний висновок, який вони вважають законним. І я раджу підприємствам, установам, організаціям, хто отримав вже за результатом цих процедур висновки або вимоги, невідкладно, одразу ж у цей самий день, від моменту отримання - звертатися до кваліфікованих спеціалістів з метою аналізу законності даних, задля розуміння взагалі, чи є доцільність їх оскаржувати. Я завжди за те, щоб мої клієнти захищалися. Не треба опускати руки, якщо ви знаєте, що праві, треба відстоювати, захищати свої позиції.
Те ж саме стосується, наприклад, податкових повідомлень-рішень від ДПС. Коли отримують повідомлення ДПС, всі лякаються і проводять оплати, через загрозу штрафів. Ще гірше, коли прострочують, не сплачують, а потім сплачують вже з нарахованою пенею. Тут такий же самий алгоритм дій: слід звернутися і проаналізувати свої шанси та можливості.
Звісно, це стосується випадків, коли рішення установ були неправомірні. Але, і в правомірних діях та рішеннях, в будь-якому випадку, важливо отримати консультацію юриста, щоб проаналізувати вимоги податкового повідомлення, зрозуміти, як слід діяти далі, з якого моменту обраховуються терміни на виконання зобов'язання чи сплати штрафних санкцій, як не прострочити, як правильно прозвітувати в подальшому, щоб не було претензій, пені та штрафів.
Можу впевнено сказати, що мої клієнти завжди захищені від неправомірних дій державних установ, але, навіть у разі виникнення прецедентів, вони закривають спірні питання без будь-яких додаткових ризиків та обтяжень.
Чим Вас вабить робота адвоката? Навіть в декретній відпустці Ви пробули лише чотири місяці, і знову поринули в роботу.
Свою професію я обрала, напевно, не розумом, я її обрала серцем. Є такий вибір, який ти робиш не заради того, щоб мати якісь матеріальні блага, певний соціальний статус. Це той вибір, який ти робиш серцем, коли це дійсно твоє, коли до цього в тебе лежить душа і кожен день, яким би складним він не був, приносить відчуття наповненості.
Так, діяльність адвоката енергозатратна, важка, насправді дуже нервова робота, іноді навіть небезпечна. Однак, мені здається, що по-іншому мені було б просто нецікаво. Особливий стан надає зворотній зв’язок від клієнтів, коли ти бачиш задоволення людини від досягнутого результату, коли тобі пишуть «Дякую, ви не уявляєте, як допомогли мені…» Те, що для мене є звичайним робочим завданням і викликом, для пересічної людини, громадянина - це може бути ціла життєва катастрофа. Тому я завжди роблю все можливе як спеціаліст, і завжди психологічно підтримую своїх клієнтів.
Що вплинуло на вибір професії адвоката?
Відчуття та прагнення до справедливості супроводжувало мене по життю з самого дитинства. Коли у дев’ятому класі у шкільній програмі з’явився предмет «Правознавство», я зрозуміла, що це - моє. В подальшому, вибір вищого навчального закладу був зроблений без сумніву та розгляду інших варіантів – Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, за спеціальністю Правознавство. На той момент це був факультет «Інститут підготовки кадрів для органів прокуратури», сьогодні це Факультет прокуратури. Навчаючись, жодного разу я не сумнівалась, чи правильний вибір було зроблено.
Варто зауважити, при цьому, я - творча людина. Від самого дитинства мені подобалось все гарне, надихаюче, естетичне. Я закінчила музичну школу, вчилась малювати, мріяла стати дизайнером. Скажу навіть більше.. У 2018 році, ще до напруженої самовідданої роботи в адвокатурі, я відкрила власний магазин одягу, у цьому мене дуже сильно підтримав мій чоловік Олександр.
Це була моя маленька мрія. Мені хотілося втілювати свої знання, свою любов до моди і стилю. Судячи за відгуками клієнтів - в мене це виходило дуже гарно і мені це було безмежно приємно. Але постійно було відчуття, що я роблю щось не так, йду кудись не туди. І так складалось, що не було очікуваного прибутку від цього бізнесу. Можливо, мені не вистачало досвіду, можливо, не вистачило якогось внутрішнього напору, щоб цей бізнес масштабувати, вивести його на певний рівень дохідності, але сьогодні я думаю, саме так проявляється невірно обраний шлях своєї реалізації. Коли почалась епідемія COVID-19, ми розірвали договір дострокової оренди і магазин припинив свою роботу.
Сьогодні я можу впевнено сказати, що це був дуже гарний досвід для мене. А ще, я зрозуміла, що тоді, займаючись власним магазином одягу, я не відчувала себе настільки наповненою і щасливою, як я відчуваю себе зараз в адвокатурі. Тобто в мене зараз відчуття повної ідилії із собою, з тим, що я роблю. В мене немає ніяких сумнівів в тому, що я іду своїм шляхом. Наразі в моєму житті продовжують переплітатися ці дві лінії: естетичного, гарного, красивого світу стилю і виваженої, стриманої, чіткої та строгої юриспруденції. Вони в мене йдуть пліч-о-пліч.
Сьогодні я самозайнятий адвокат, і 90% справ, які я супроводжувала, - виграшні. Я докладаю максимум зусиль для досягнення позитивного результату у справі. Для мене дуже важливо знати, що я зробила все, що від мене залежить і навіть, часом, набагато більше.
Але треба розуміти, що у судовому процесі не все залежить від адвоката. Щоб виграти справу має бути сукупність професіоналізму адвоката, взаєморозуміння адвоката і клієнта, наявність ґрунтовної доказової бази та трохи везіння.
Ваш образ – красномовне свідчення того, що юриспруденція, стиль та гарний смак можуть ідеально поєднуватись. Яку роль можуть зіграти стиль, поведінка, одяг спеціаліста у веденні юридичної справи?
Так, я з тих людей, настрій яких дуже залежить від зовнішнього вигляду: стильний образ додає мені впевненості, особливого настрою. Для мене стиль, краса, гарний смак – це, в першу чергу, прояв внутрішнього світу людини. Я показую свій стиль не для того, щоб здаватись кимось, бути кимось, ким я не є насправді. Я це роблю так, тому що мені це подобається, тому що це відповідає моєму світогляду, моєму внутрішньому світові.
Взагалі, в розумінні людей образ успішного адвоката вже давно сформований. Адже адвокат — це людина, яка захищає законність. І коли ви бачите перед собою, як представника закону, не зовсім охайну людину в потертих джинсах і футболці, то точно засумніваєтесь довірити йому свої права і серйозні справи. Стильний, чіткий, продуманий, гарний образ юриста говорить і про його чіткість у веденні справ. Наша професія дуже структурована та системна, а тому й ставлення до зовнішнього вигляду адвоката відповідне.
Але, безумовно, стильний образ має доповнюватись знаннями, досвідом, манерами, загальною етичною поведінкою. Адже, яким би гарним не був зовнішній вигляд, в адвокатській діяльності справи виграють не зовнішністю, а високим професіоналізмом.
Зараз ваш офіс знаходиться у Житомирі. Як можуть отримати Вашу консультацію клієнти з інших міст України? Чи можлива оффлайн зустріч в Києві, Одесі, Харкові?
Територіально я знаходжусь у Житомирі, в мене зручний офіс у центрі міста, я дуже люблю зустрічі з клієнтами саме там. Але насправді клієнти в мене абсолютно з усієї України та українці з інших країн, адже на сьогоднішній день діджитал-технології цьому сприяють. Що стосується зустрічі і консультації офлайн - це безперешкодно можливо в Житомирі, та Києві, попередньо, погодивши дату за кілька днів.
Моя юридична консультація триває 90 хвилин, на якій ми розробляємо стратегію захисту від неправомірних дій. Ґрунтуючись на власній судовій практиці, аналізуючи законодавство, детально вивчаю документи по конкретній ситуації. Складаємо свою правову позицію, вирішуємо, які треба вчинити дії, які треба ще зібрати додатково документи, і в подальшому, якщо ми досягаємо спільної згоди, підписуємо договір та починаємо співпрацю. Я завжди за те, щоб спір між сторонами закінчився ще на етапі досудового врегулювання, щоб сторони знайшли точку рішення і закінчили конфлікт з мінімальними втратами з обох сторін.
Успішна людина для Вас, яка вона і який Ваш секрет успіху?
Щодо успіху, я вважаю, тут немає єдиного визначення. Кожен буде по-своєму успішний, в залежності від того, що для нього успіх, що людина хоче досягнути, із якої точки «А» вона стартувала і чого вона вже досягла. Особисто для мене, успіх – це коли людина робить те, що їй дуже сильно подобається, коли вона від цього отримує як моральне, так і матеріальне задоволення, коли людина отримує саме той зворотній зв’язок, на який очікує. Для когось - це кількість клієнтів, для когось - це може бути кількість замовлень, цифра доходів, відгуки, публікації в ЗМІ, публічне визнання тощо. Тому це дуже оціночно й індивідуально.
Справжній успіх має посилювати щастя людини, а не руйнувати його. Мабуть, це головний фактор справжнього успіху. Щастя - бути собою. Коли ти не змушуєш себе йти на роботу, яку не любиш, коли ти не змушуєш себе бути з тими людьми, з якими ти не хочеш бути. Справжній успіх і щастя – це робити те, що ти дійсно хочеш, коли твої близькі поряд, коли всі рідні здорові. Сімейне щастя - коли партнери, як дві частинки чогось дуже великого, якогось Всесвіту, проявляють та посилюють один в одному найкращі якості і допомагають один одному бути щасливими. Щастя, коли немає війни в країні. Дуже багато аспектів щастя. І знову ж таки, для кожного воно своє.
Стосовно секрету власного успіху... Я просто роблю те, що мені подобається, і роблю свою роботу досконало. Я нікого не хочу обманути, я ніде не хочу нажитися чи якось скоротити собі шлях до успіху, не намагаюсь отримати, непідтверджене діями, визнання. Я просто відповідально роблю те, що маю робити.
Ваше спортивне хобі - «Муей тай» - доволі жорсткий напрям бойових мистецтв, і зовсім несподіване заняття для тендітної леді. Що дають ці тренування саме Вам?
Коли я навчалась в Харкові, тривалий час ходила на муей тай. Крім здорового і красивого тіла, цей вид боксу надає один із головних плюсів тренувального процесу: посилює дисципліну та витримку. Це такий собі моральний тренінг, який виховує в бійцях уміння протистояти будь-якому супротивникові, будь-якій важкій життєвій ситуації. Ці заняття мені приносили нереальне задоволення. До того ж, покращується фізична сила, робота в команді приносила мотивацію, дисципліну, я була дуже щаслива. Сьогодні, в моєму житті є тренажерний зал. А нещодавно я відкрила для себе практику йоги, - це для мене якийсь новий рівень усвідомлення, хоча колись мені здавалось, що це нудно. А будучи на відпочинку, я відкрила новий вид спорту - теніс. Вже були перші спроби грати і мені це неймовірно сподобалось. Це дуже енергійний, сучасний, стильний, захоплюючий вид спорту.
Взагалі, я переконана, що для будь-якої людини спорт є обов’язковим пунктом в розкладі, адже ми маємо підтримувати своє тіло у тонусі. Саме спорт є мотивацією, є дисципліною, є таким загартуванням, який укріплює силу духу та фізичну форму.
Які Ваші професійні плани?
Сьогодні я маю дуже багато планів в професійній реалізації. Адвокатура відкрилась для мене під новим кутом, я побачила інші перспективи, інші напрямки у своїй діяльності. Тому, з початком нового року, я буду проходити ще одне вузькогалузеве навчання в сфері адвокатської діяльності. Це дозволить розширити сферу надання послуг.
Звісно, в планах й масштабування, розширення штату, бо вже сьогодні фізично я максимально завантажена, для того щоб встигнути все зробити. Хочеться охопити якомога більше сфер, допомогти якомога більше клієнтам. Тому плани - тільки вперед, тільки зростання, тільки вдосконалення.
А ще є в моїй діяльності дуже цікавий мені публічний напрямок – спікерство, публічна промова. Це особливе задоволення - нести цінну інформацію людям, які з радістю готові прийняти нові знання, новий досвід. Мені цей прояв дуже подобається, тому маю ще в планах виступи на цікавих заходах. Я відкрита до запрошень, оскільки мені є чим поділитися: досвідом та цінною інформацією, яка може допомогти людям в життєвих ситуаціях та в ділових питаннях.
Кожен рік, 8 жовтня - державне свято День Юриста. Які Ваші побажання колегам?
Усім колегам, юристам, адвокатам, правникам я хочу побажати професійного зростання та професійних перемог. Бажаю енергії, оптимізму та сил. Нехай ваше прагнення до справедливості ніколи не вичерпається, а ваша робота і всі ваші старання будуть винагороджені заслуженою пошаною, вдячністю та відчуттям наповненості життя.
Ваші побажання читачам журналу Cabinet Boss?
Я бажаю усім читачам злагоди та миру. Всі ми - Українці, ми всі єдині, маємо один одного підтримувати, пробуджувати найкращі якості в кожному, кого зустрічаємо на своєму шляху. Бажаю сил, натхнення, не боятися проявлятися, та по-максимуму досягати поставлених цілей. А ще бажаю везіння, адже, як сказав Вінстон Черчилль: «Не бажайте здоров'я і багатства, а бажайте удачі, бо на «Титаніку» всі були багаті та здорові, але удачливими виявились одиниці».
Офіс: Україна, м. Житомир, провулок Львівський 2, кабінет 208
Запис на консультацію: https://mssg.me/gw2g7