Пт., лип. 18, 2025

Єврокомісія запропонує "динамічну" стелю цін на газ

У Європейському союзі незабаром може бути встановлена верхня межа цін на газ заради того, щоб запобігти відновленню їх стрімкого зростання, а також стримати крайні спекуляції і волатильность на ринках. У рамках свого наступного пакету надзвичайних заходів по подоланню енергетичної кризи Єврокомісія планує оприлюднити "тимчасову" і "динамічну"(тобто, рухливий) цінову стелю, яка застосовуватиметься до угод, що проводяться на віртуальному майданчику по передачі прав власності TTF(Title Transfer Facility).

Це найвпливовіший в ЄС нейтральний індекс, який показує середньозважену за об'ємом ціну газу на угодах в певний день в Нідерландах. Через TTF продавці і покупці торгують газом як для негайних, так і для майбутніх постачань. Відколи Росія почала вторгнення в Україну, на платформі спостерігалися різкі зльоти і падіння цін, оскільки невизначеність відносно постачань підживлювала спекуляції.

У серпні TTF досяг рекордної ціни в 339 євро за мегават-час, що привело до збільшення рахунків за електроенергію. Після піку ціни почали стійко знижуватися, опустившись до тримісячного мінімуму на початку жовтня. Торги в понеділок уранці коливалися в районі 133 євро за мегават-час. .

Стеля цінова на сезон крижана Запропонована Єврокомісією цінова стеля не діятиме постійно, а швидше спрацьовувати тільки "при необхідності", тобто коли ціна, торгуемая на TTF, перевищує ціну, встановлену механізмом. Це може статися, якщо зима буде особливо холодною. У проекті документу Єврокомісії не вказаний ціновий діапазон, який, як очікується, стане ключовим питанням з приводу цього неперевіреного заходу. У TTF вже є "автоматичні вимикачі", які захищають ціни від різких коливань впродовж коротких періодів часу, хоча вони не змогли запобігти скачкам, що спостерігалися цього року.

Єврокомісія також планує ввести окрему межу для стримування стрибків цін на фінансові активи, які компанії використовують для забезпечення постачань енергії заздалегідь. Паралельно виконавча влада ЄС розробить альтернативний орієнтир для TTF, який буде призначений виключно для торгівлі скрапленим природним газом(СПГ). Цей дуже гнучкий товар дозволив Євросоюзу компенсувати деякі постачання трубопровідного газу, які Росія перекрила.

Цей документ, що просочився в пресу, показує, що Єврокомісія ще не готова просуватися вперед з ширшим і ризикованішим ціновим обмеженням, який застосовуватиметься до газу, використовуваного для виробництва електроенергії. Голова Урсула фон дер Ляйен сама натякнула, що це може бути наступним кроком. "Введення верхньої межі цін на газ, який використовується для виробництва електроенергії, привело до зниження цін в Іспанії і Португалії, - повідомила Єврокомісія, маючи на увазі схему державної допомоги, використовувану на Піренейському півострові. - Але така міра зв'язана з деякими рисками, якщо вона буде введена в інших країнах ЄС".

"Держави-члени ЄС відрізняються один від одного по своїх енергетичних структурах, підключеннях і енергосистемах, - говориться далі в заяві Брюсселю. - Необхідно підготувати рішення, яке працюватиме для усіх з них і відповідати нашим ширшим цілям : а саме, не збільшувати споживання газу і управляти його потоками, що знаходяться за межами меж ЄС". Спільні закупівлі Стримана відповідь Єврокомісії повинна вітатися Німеччиною і Нідерландами, які виступили проти радикального ринкового втручання. Але залишаться невдоволеними Італія, Бельгія, Польща і Греція - провідні прибічники ширших цінових меж.

Минулого тижня єврокомісар після енергетика Кадри Симсон заявила, що цінова стеля вимагає "максимальної погодженої підтримки", і відмітила, що не усі країни-члени з цим погодилися. Очікується, що розбіжності між столицями будуть виявлені у кінці цього тижня в ході дводенної зустрічі у Брюсселі лідерів ЄС, на якій енергетична криза стане головною темою порядку денного. Окрім аварійного механізму TTF, Єврокомісія пропонує додаткові заходи, які допоможуть зменшити рахунки за електроенергію і забезпечити достатні об'єми поставок.

Виконавча влада хоче створити схему спільних закупівель, яка дозволить країнам-членам придбавати газ в якості єдиного клієнта і використати свою колективну купівельну спроможність для зниження цін. Росія виключена "Спільні закупівлі сприятимуть рівнішому доступу до нових постачальників і міжнародних ринків і нададуть більші ваги європейським імпортерам на переговорах, - говориться в документі Єврокомісії. - Російські джерела будуть відсторонені від участі в торгах на платформі".

Виконавча влада попереджає, що у разі повного припинення постачань російського газу Євросоюз зіткнеться з дефіцитом до 100 млрд кубометрів в рік, який не покриватиметься контрактами. (Довоєнне річне споживання ЄС складало близько 400 млрд кубометрів газу.) Єврокомісія вважає, що спільні закупівлі будуть особливо корисні наступного року, коли країни-члени почнуть дорогий і важкий процес поповнення своїх підземних сховищ на зиму 2023-2024 років. Брюссель також закликає інші столиці ЄС прискорити підписання так званих "угод про солідарність", які можуть перенаправити потоки газу з благополучних країн через межі і доставляти їх в нужденніші країни, коли запаси в них закінчуватимуться.

"Підписані тільки 6 двосторонніх угод про солідарність між державами-членами з 40 можливих", - говориться в проекті документу. - Переговори про це йдуть доки занадто повільно". Єврокомісія хоче встановити "стандартні правила" солідарності, щоб надалі справлятися і з іншими надзвичайними ситуаціями. Остаточний варіант документу буде представлений у вівторок вдень після засідання Колегії єврокомісарів.

Читайте також