Чт., лип. 17, 2025

Саміт Євросоюзу : як збити ціни на газ?

Як понизити ціни на газ, що імпортується? Це головне питання зустрічі у верхах Євросоюзу, яка почалася в четвер у Брюсселі.

Президенти і прем'єр-міністри обговорюють останні пропозиції Європейської комісії з подолання енергетичної кризи. Глава Франції заявив після прибуття на Саміт, що основні механізми для виконання цього завдання вже представлені - головне, їх правильно вибрати і використати: "Це механізми встановлення стелі для різних цін на газ, механізми відділення цін на газ від цін на електрику, що було дозволено для Іспанії і Португалії, і спільні закупівлі газу, які вже показали свою ефективність, коли ми про них домовилися в принципі кілька місяців тому, - сказав Эммануэль Макрон. - Ці заходи в комплексі покликані знизити ціни на газ, не дозволити спекулянтам скористатися нинішньою ситуацією, вони також покликані знизити для нас ціни на електроенергію".

Проте ідея про штучну цінову стелю викликала розкол серед 27 країн-членів Євросоюзу. Німеччина і Нідерланди не хочуть такого втручання на ринку. Крім того Берлін стривожив інші столиці, коли вирішив допомогти громадянам і компаніям оплачувати рахунки за світло і тепло. Прем'єр-міністр Латвії вважає, що його країні це важче: "Є небезпека в тому, що країни-члени ЄС, у яких більше бюджет або більше свобода дій для запозичення грошей, можуть підтримувати свій бізнес і домашні господарства більше, ніж деякі інші країни-члени, - сказав Кришьянис Кариньш. - В результаті держави опиняється в нерівних умовах. Європейська внутрішня конкуренція стає менш справедливою. Цього треба уникнути. І ми повинні знайти спосіб здолати ці майже протекціоністські тенденції". Німеччину звинувачують в тому, що в даному випадку вона ставить на перше місце національні інтереси. Але німецький канцлер стверджує, що ФРН діє у дусі європейської солідарності:

"Ми - найбільші прибічники Європи. Ми зазвичай оплачуємо 26% бюджету ЄС, - сказав Олаф Шольц. - Зараз ми розвиваємо безліч механізмів солідарності, як ми це робили під час попередніх криз". Усі лідери ЄС закликають здолати розбіжності між собою і знайти загальну відповідь на газове питання. Але більше єдності між ними - у міжнародних справах. Учасники Саміту знову виражають підтримку Україні перед лицем російської агресії.

Читайте також